Kentsel dönüşümde kredi faiz desteği ne kadar yükseldi?

Kentsel dönüşümde kredi faiz desteği ne kadar yükseldi?Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Güçlendirme kredilerinde üst limit 50 bin TL’den 80 bin TL’ye, gerek konut gerekse de işyeri yapım ve edinme kredilerinde ise üst limit 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkartılmış oldu" dedi.


Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteklerinde, kredi anapara tutarı için belirlenen üst limitler yükseltildi.

6306 Sayılı kanun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sağlanacak faiz desteğine ilişkin kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararı resmi gazetede yayımlandı. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun kapsamında hak sahiplerince bankalardan kullanılacak kredilere sunulacak faiz desteği ile ilgili esasların yeniden düzenlendiğini dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Hak sahipliği bazında destek sağlanacak kredi anapara tutarı için üst limitlerde düzenlemeler yapıldı. Buna göre güçlendirme kredilerinde üst limit 50 bin TL’den 80 bin TL’ye, gerek konut gerekse de işyeri yapım ve edinme kredilerinde ise üst limit 125 bin TL’den 200 bin TL’ye çıkartılmış oldu. Bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı ise 1 milyon TL'ye çıkartılmış oldu” diye konuştu. 

Kentsel dönüşümde kredi faiz desteği ne kadar yükseldi?

Yıkılan Bina Sayısı 614 Bin 647

2012'den itibaren yapılan gerçekleşen dönüşüm rakamlarını da paylaşan Özelmacıklı, “Kentsel dönüşüm kapsamında günümüzde yıkılan bina sayısı son bir yılda yüzde 21 artış göstererek, 505 bin 618’den, 614 bin 647’de yükseldi. Yeni düzenleme ile konutunu ve/veya işyerini kendi imkânları ile yapmak ya da edinmek isteyenler, bankalardan kullanacakları kredilere sağlanacak faiz destekleri ile bu konuda daha istekli olabilecekler. Kira yardımından faydalananlar faiz desteğinden, faiz desteğinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamıyorlar. Faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde Bankaya başvurulmuş olması da gerekiyor. Vade süresi ise konutlardaki 10, işyerlerinde ise 7 yıllık olarak uygulanıyor” açıklamasında bulundu.  

Kentsel dönüşümde kredi faiz desteği ne kadar yükseldi?

Ortalama Lüks Konut Maliyeti 2 Bin 427 TL 

2021'de betonarme mesken inşaat binalarında uygulanan metrekare maliyet ortalamasına ilişkin konuşan Özelmacıklı, “Lüks sınıfta asansörlü ve kaloriferli yapılar için 2.427-TL olan inşaat maliyeti, 1 sınıf betonarme yapılarda ise 1.516-TL’ye yükseldi. TÜİK verilerine baktığımızda inşaat maliyet endeksi son bir yılda yüzde 25 arttı” şeklinde konuştu. 

Evini dönüştürecekler dikkat! KDV indiriminde şartlar neler?

Acil dönüşmesi gereken 1.5 milyon konut için müjde!