Kentsel dönüşümde seferberlik ilan edilmeli! 

Kentsel dönüşümde seferberlik ilan edilmeli! İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı Feyyaz Sungur kentsel dönüşüm çalışmalarında mağduriyet yaşanmaması için önerilerde bulundu. 


İzmir İş Dünyası Derneği (İZİD) Başkanı  İnşaat Yüksek Mühendisi Feyyaz Sungur, kentsel dönüşüm konusunda acilen revizyona gidilmesi gerektiğini dile getirdi. MedyaEge'de yer alan habere göre; kentsel dönüşüm için önerilerde bulunan Sungur, kentsel dönüşümde seferberliği ilan edilmedi dedi. 

İzmir de yaşanan depremle İzmir’de çürük yapıların neden olduğu can kayıplarının kentsel dönüşümün zorunluluğunu bir kez daha acı bir biçimde hatırlattığını söyleyen Sungur, “Ülkemizde yaklaşık 6,5 milyon yapının dönüşüme muhtaç olduğu düşünüldüğünde İzmir’de yaşananların ne ilk ne de son olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Kentsel dönüşüm insanların çürük binalarını dönüştürüp daha sağlıklı yapılarda yaşamaları için bir fırsat. Ancak kentsel dönüşüm yaparken de kentsel dönüşüm mağdurları çıkartmayalım. Geçtiğimiz yıllarda yapılan kentsel dönüşümlerin mağdurları oldukça fazla. O halde ne yapmalı?

 Kentsel dönüşümde seferberlik ilan edilmeli! 

1.  İlk önce binanızın imar durumunu Belediyeden alınmalı imar durumu değişmiş olabilir.

2.  Binanizi çevre ve şehircilik bakanlığının onay verdiği firmalara risk analizi yaptırın 2000 tarihinden önce yapılan binalar depreme dayanıklı çıkmayacaktır.

3.  Risk analizi çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından onaylandıktan sonra imar durumuna ve yönetmeliklere uygun projenizi yaptırın.

4.  Risk analiz raporu yapılıp, onaylandıktan sonra tapuya tescil işlemi gerçekleşir. İtirazların kesinleşmesinden sonra 60 gün içinde evler tahliye edilir.

5.  SPK onaylı uzmanlara değerleme raporu yaptırın.

6.  Bina malikleri, binanın yeniden yapımı ile yasanın uygulama yönetmeliğine göre herhangi bir kat maliki tarafından toplantıya davet edilir. Mevcut binada kiracı var ise kiracıya ve mal sahiplerine tahliye tebligatı yapılır. Tüm kat maliklerine yasanın uygulama yönetmeliğine uygun toplantı ihbarnameleri gönderilir.

7.  Günü, saati, yeri ve gündemi belli olan toplantıda, binanın yeniden yapım şekli ile en az 3/2 oranla karar alınır. Karara katılmayanlara, 15 gün içinde karara katılmamaları halinde, yasanın uygulama kriterlerine göre satış işlemi yapılacağı ihbarnamesi gönderilir. Karara katılmayanlar, 15 gün içinde sözleşmeyi imzalamaz ise, satış işlemi için ilgili idare tarafından satış işlemi gerçekleştirilir.

8.  Bina tahliye olduktan sonra, isteyen mülk sahipleri, kira yardımı talep edebilir ve 18 ay boyunca kira yardımı alabilir. Kat malikleri kendi binalarını, hiçbir müteahhide gerek kalmadan, kentsel dönüşüm kredisinden faydalanarak yaptırabilirler.

Kentsel dönüşümde seferberlik ilan edilmeli! 

Evinizi dönüştürürken hata yapmamak için nelere dikkat edilmeli? 

Sungur kentsel dönüşüm çalışmaları için verdiği önerilere ek olarak "Eğer riskli bina münferit olarak yapılacak ise, mutlaka yetkili firmalara risk analiz raporu yaptırılmalı. Sonraki işlemlerde mutlaka kentsel dönüşüm, yani 6306 Sayılı Yasa hakkında tecrübeli kurumsal firmalarla çalışılmalı. İnşaat yaptırılacak firmaların bu konuda çalışıp çalışmadıkları kontrol edilmeli. Bu tarz inşaat yapmaları ve kurumsal firmalar olmaları önemlidir” ifadelerini ekledi. 
 

Kentsel dönüşüm sözleşmelerinde nelere dikkat edilmeli?