Konut almak isteyenler fırsatı kaçırmasın!

Konut almak isteyenler fırsatı kaçırmasın!

Faizler yukarı hareket etmeden bu oranlardan kredi almak bulunmaz fırsat. Bu nedenle konut almak isteyenlerin bu fırsatı iyi değerlendirmesi gerekiyorAşağıdaki önerilerimizi de dikkate almalarını mutlaka tavsiye ediyorum.
 
Ø       Konut almak isteyenler mutlaka arzın az,  talebin fazla olduğu lokasyonları  değerlendirmeliler. Arzın fazla olduğu bölgeler de ne aldıkları konut değerlenir nede istedikleri fiyattan kiraya verebilirler.
 
Ø       Kira geliri ile alacakları konutu orantılayıp maksimum 15 yılı geçen konutlardan uzak durmamalıdır.  Çünkü bu konutlar önümüzdeki 3 yılın değerini şimdiden almış konutlar olacaktır.
 
Ø       Konut alacaklar mutlaka mortgage kullanarak konut almalıdır.
 
 
Ø       %1 altında faiz ile kullanılan tüm konut kredilerinde içindeki mevcut durumda kar edeceklerdir. Mutlaka %1 altında nakitleri de olsa kredi kullanmalarını tavsiye ediyorum. O nakitler önümüzdeki aylarda getirisi fazla olan enstürmanlar olacaklardır.
 
Ø       Mortgage kredisi kullanacaklara şuan iki ürünü şiddetle tavsiye ederim. Bunlardan biri Garanti bankasının sabit - değişken faizli mortgage kredisi( erken ödeme ve kapamalarda ekstra bir masraf ile uğraşmıyor olacaksınız )  bir diğeri de DD Mortgage ` ın 15 er günlük ödemeli mortgage ürünü ( burada ise 15 er günlük ödemeler ile kredinsin vadesini kısaltıp daha karlı çıkacaklaradır )   her ikisi de müşteriler için oldukça avantajlı sağlayan ürünlerdir. 
 
Ø       Mortgage kredisi kullanırken ise Bankanın size verdiği bilgi formunu mutlaka çok iyi okuyup 24 saat sonra bankaya gidip kredi başvurusunda bulunsunlar. Bankanın 24 saat önceden vermek zorunda olduğu  tüm bilgiler müşteri için hayati önem arz etmektedir.  ( Kredisinin maliyeti, sigortalar , hakları hukukları vb )
 
 
Ø       Mortgage kredisi kullanacak müşteriler kredi  vadesini  çok iyi seçmelidir. Vadesini kendisini zorlayarak kısa seçenler sıkıntı yaşayacakları gibi vadesini gereğinden uzun seçenlerde boşuna faiz ödeyerek zarar edebilirler.
 
Ø       Konutlarını almadan mutlaka tapu kayıtlarına baksınlar. Sürpriz ile karşılaşmasınlar.
 
 
Ø       Ekspertizde de sürpriz yaşamaları için mutlaka eksper yapılırken alacağı konutun başında durup eksperlere yardımcı olsunlar. Yoksa daha sonra eksper raporundaki konutun değeri ile satış  tutarı arasındaki farktan dolayı sıkıntı yaşamasınlar.
 
Ø       Bir bankanın faiz oranına bakmayıp, birçok bankanın faiz oranlarını ve ürünleri hakkında detaylı bilgi alsınlar.
 
Ve her şeyden daha önemlisi ayağını  yorganına  göre uzatsınlar.
 
İyi haftalar dilerim.

Barış Yılmazkaya