Konut sahibi olmak için şimdi doğru zaman mı

Konut sahibi olmak için şimdi doğru zaman mı

Konut kredileri için objektif kıyaslama ve online başvuru olanağı sunan HürriyetKıyasla.com, yeni yılda ev almak isteyenleri, konut kredileri hakkında bilgilendiriyor Kredilerde yıllık maliyet oranları düşüyor. Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Konut kredileri için objektif kıyaslama ve online başvuru olanağı sunan HürriyetKıyasla.com, yeni yılda ev almak isteyenleri, konut kredileri hakkında bilgilendiriyor.

HürriyetKıyasla.com Portal Müdürü Nuray Kentli Caner, konut kredilerindeki faizlerin düşük seyretmesi, vadelerin uzatılması, bankaların kar marjlarını düşürmesi ve konut fiyatlarındaki durağanlığı göz önünde bulundurarak, 2011’in ilk çeyreğinin konut almak için uygun bir dönem olduğunu vurguluyor.

Nuray Kentli Caner, masraflar dahil gerçek maliyetine göre en yüksek ve en düşük kredileri baz alarak, toplam kredi ödemesinde ciddi bir tutarda tasarruf edilebileceğini söylüyor. 3 Ocak 2011 rakamlarına göre 100 bin TL’lik konut kredisinde 48 bin TL’ye yakın tasarruf edilebileceğini belirten Kentli Caner, “HürriyetKıyasla.com olarak, müşterilerin doğru araştırma yapmadan kredi aldıklarında, ne kadar zarara uğrayabileceklerini gösteren bir çalışma yaptık. Sistemde, YMO’su (Yıllık Maliyet Oranı - Masraflar Dahil Gerçek Maliyet) en yüksek ve en düşük kredileri baz alarak, kredi süresince sağlanabilecek tasarrufu belirledik. Buna göre kredi alacak bir kişi tüm bankaların seçeneklerini YMO bazında kıyaslayarak 120 ay vadeli 100 bin TL konut kredisinde 47.621,20 TL tasarruf edilebilir” dedi.

“2010 yılının ilk 9 ayında toplam 20 milyar 924 milyon TL konut kredisi 301.068 kişi tarafından kullanıldı” diyen Nuray Kentli Caner, yılın son çeyrek rakamlarının henüz açıklanmadığını söylüyor. 2010’un ilk yarısında belediyelerin yaklaşık 53 bin inşaat ruhsatı verdiğini söyleyen Kentli Caner, “Verilen bu ruhsatlarla 322 bin daire inşa edilecek. Geçen yıl ise aynı dönemde yaklaşık 49 bin inşaat ruhsatı karşılığı 249 bin daire inşa edilmişti” diyerek, konut arzında artış olduğunu sözlerine ekliyor.

2011 ilk çeyrekte ne yapmalı

Konut kredisi faiz oranları, geçmiş yıllara oranla düşük seyrediyor. 2008 yılında ortalama yıllık maliyet oranının yüzde 21,21’den 2010’da rekor seviyede yüzde 13,39’a düştü. Yine 2010 yılında bazı bankalar tüketiciye YMO’su (Yıllık Maliyet Oranı - Masraflar Dahil Gerçek Maliyet) yüzde 10’un altında ürünler sundular ve bu fırsatlar yılın ilk ayında da devam ediyor. Nuray Kentli Caner, konut arzında gerçekleşen bu artış sonucu, konut alımına olan talebin artabileceğini ve konut fiyatlarının daha da düşebileceğini söylüyor. Kentli Caner, “Bu gerçekleştiği takdirde, kredi faiz oranları zaten düşük olduğu için, konut kredisi kullanım miktarının da artacağını tahmin edebiliriz. Ancak konuta olan talep artışı beklenenin üzerinde olduğu takdirde, bu kez konut fiyatları ters etkiyle tekrar artabilir. Bu ise şüphesiz kredi kullanım oranını düşürecektir. Bu nedenle fiyatların daha da düşeceği zamanı beklerken konut fiyatlarının birden arttığına da tanık olabiliriz. Dolayısıyla kısa vadede konut alımı avantajımıza olurken, orta ve uzun vadede fiyatların artma riski dolayısıyla dezavantaja dönüşebilir” diyor.
Hürriyet Emlak/Nuray Kentli Caner