27 / 06 / 2022

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine de taşındı ve ön ödemeli gayrimenkul satışlarında meydana gelen sorunların araştırılması ve alınabilecek tedbirlerin tespit edilmesi için kurulan alt komisyon raporunu tamamladı.Kovid-19 salgınıyla beraber fiyatlarda yaşanan rekor yükselişler konut sahibi olmayı daha da zorlaştırdı ve mağdurların problemlerini artırdı. 

T24'te yer alan habere göre; konu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine de taşındı ve ön ödemeli gayrimenkul satışlarında meydana gelen sorunların araştırılması ve alınabilecek tedbirlerin tespit edilmesi için kurulan alt komisyon raporunu tamamladı.

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Raporda ön ödemeli satış sözleşmesi ile maketten satılan gayrimenkullerle ilgili geniş kapsamlı sorunların yaşandığına dikkat çekilerek tüketicilerin sahip oldukları haklar ve yükümlülüklere ilişkin bilgilendirilmesi amacıyla görsel, yazılı ve sosyal medya kullanılarak bilinçlendirici ön yayınlar hazırlanması tavsiye edildi. 

Konut satışlarına yeni düzenleme!

Satışlarda mağduriyet engellenecek

Raporda ayrıca mağduriyetlerin giderilmesi için ön ödemeli konuta ilişkin satış vaadi sözleşmesinin tapu siciline otomatik şerh edilmesine ilişkin mekanizmanın hayata geçirilmesi için Adalet Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’nin koordineli çalışma yürütmesi önerildi.  

Uzmanlar ise konut satışlarında herhangi bir hataya ve dolandırıcılığa karşı kusursuz şekilde işleyen Amerika ve Avrupa’da ki satış modellerinin örnek alınması gerektiğiene dikkat çekti. 

Konut satışlarına yeni düzenleme!

ABD'deki satışlarda para alışverişinde tapu dairesi başrolde

Bu konuda tavsiyeler veren isimlerden biri de ABD emlak brokerlığı yapan Cengiz Bayırlı oldu. Cengiz Bayırlı, bu ülkede uygulanan sisteme ilişkin şunları söyledi:

"ABD’de konutu alacak olan kişi, tapu dairesinin yediemin hesabına parayı yolluyor, konutu satan kişi tapu dairesinin yediemin hesabına tapuyu devrediyor, o noktada işlemler bittiği zaman parayla tapu yer değiştiriyor ve işlemler bitmiş oluyor."

Tapu harcında muafiyet düzenlemesi!

Yabancılar 250 milyon TL’lik konut satışını iptal etti!