29 / 09 / 2022

Konut sektöründe kiralık sırası!

Konut sektöründe kiralık sırası!

Konut sektöründe şu an bir darboğaz yaşanıyor. Kiralık konutların piyasada çok az kaldığı günümüzde, kiralık ev arayan kişiler emlak ofislerinde isimlerini yazdırıyor ve bu şekilde sıraya giriyor.Konut sektöründe şu an bir darboğaz yaşanıyor. Kiralık konutların piyasada çok az kaldığı günümüzde, kiralık ev arayan kişiler emlak ofislerinde isimlerini yazdırıyor ve bu şekilde sıraya giriyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Kiralık konut olduğunda önce kim aranıyorsa ve konutu önce kim görüyorsa o tutabiliyor. Tanıdığınız bulunmuyorsa kiralık ev bulma imkanınız da o derece azalıyor. 

Konut sektöründe kiralık sırası!

Mülk sahiplerinin artık çok seçici olduğuna ve kira fiyatlarının, depozitoların bir yıl önceye göre daha da artış gösterdiğine vurgu yapan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, şunları kaydetti: 

“2021 yılı Mayıs ayında 59 bin166 adet konutun satışı gerçekleşti. 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşen 50 bin 936 dolayındaki satış adedine kıyasla yaklaşık yüzde 16,2 oranında artış yaşandı. Konut sektörü ciddi bir darboğazda. Talep hızı düştü ama arz daha çok düştü ve arz talebi dengelemediğinden fiyatlar çok arttı. Konut kredi faizleri yüksek, konut sektöründe yeterli stok kalmadı, alım ve satım çok yavaşladı. Özellikle yatırım için konut alımı neredeyse durdu. Kiralık ev yok denecek kadar azaldı. Kiralama ofisleri müşterilerini sıraya alıyor, kiralık ev neredeyse yok, hızlı ve ciddi desteğe ihtiyaç var.”

Konut sektöründe kiralık sırası!

Özellikle kentsel dönüşümdeki konutları kullananlara konutlarını yenilemek amacıyla uygun oranlı kredi sunulabileceğini ve bu durumun sektörde hareketlenme yaratacağını vurgulayan Yazıcı, “2021-2023 döneminde kentsel dönüşüm yaparak sektörü canlandırmaya adamalıyız. Barınma çok zor bir konu; tüm taraflarla incelenmeli ve zaman uygun akılcı ve sürdürülebilir çözümler geliştirilmeli. Konut sorununun ve kiralık sorununu çözmek için sektör temsilcileri bir ortak akıl arayışında bulunmalı. İlk etapta yatırım için konut alanlar ve kiraya verenlere vergi ve kredi avantajları sağlanabilir. Kısa zamanda konut üretimi yapılmazsa barınma artık daha da lüks hale gelecek, hatta bir süre sonra imkansızlaşacak. Ciddi bir darboğaza doğru gidiyoruz. Bu tür sıkıntılar insanları geçmişte gecekondulaşmaya götürdü aynı tehlike ile karşılaşabiliriz” açıklamasında bulundu.

Kiralık ev bulmak zorlaştı!

Hangi şehirde konut fiyatları fırladı?

Günlük yazlık ev isyanı! 
Geri Dön