Konutta yüzde 20 indirim kampanyası nasıl olacak?

Konutta yüzde 20 indirim kampanyası nasıl olacak? Konutta yüzde 20 indirim kampanyası nasıl olacak?

Konutta önce KDV ve tapu harcında indirim yapıldı, sonra konut kredi faizi yüzde 0.98’e çekildi. Kamunun bu desteğine özel sektör de sessiz kalmadı. 41 firma bir araya gelerek indirim kararı aldı.

Hafta sonu gezilecek 10 proje 3 site!

Hükümet son dönemde inşaat sektöründe yaşanan durgunluğun önüne geçmek için bazı önemli adımlar attı. Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, yüzde 18 KDV uygulanan konutta KDV oranı yüzde 8’e çekildi, tapu harcı oranı da binde 20’den binde 15’e çekildi. Daha sonra Başbakan Binali Yıldırım’ın müjdesiyle yüzde 1.25-1.35 bandında olan konut kredi faizleri de 0.98’e kadar çekildi. Tüm bu destek hamlelerinden sonra gayrimenkul sektörünün çatı örgütleri bir araya geldi ve yeni bir kampanya kararı aldı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından yapılan açıklamada peşin ve kredili alımda yüzde 20 indirim yapılacağı belirtildi. 15 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada peşinat oranları da yüzde 20’den yüzde 5’e çekildi. Kampanyaya katılan firmaların portföyünde yaklaşık olarak 100 bin konut var. Yüzde 20 indirimle 9 milyar liralık satış yapılması bekleniyor.

‘GÖVDEMİZİ KOYDUK’

KONUTDER Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, inşaat sektörü lehine kamu tarafından atılan her adımın ülke ekonomisinde pozitif etki yarattığını belirtti. Faizlerin düşmesi halinde çarkların döndüğünü ve ekonominin canlandığını söyleyen Elmas, “Hükümet kısa bir süre önce KDV ve tapu harcında indirime gitti. Daha sonra kamu bankaları öncülüğünde 500 bin liraya kadar alımlarda 10 yıl vadeli konut kredilerinde aylık faiz oranı yüzde 0.98’e indirildi. Biz de bu 2 önemli adıma önemli bir adımla karşılık vermek istedik. Bu amaçla 30 günlük bir kampanya yapıyoruz. Peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kararı aldık. Bizler için büyük bir rakam, büyük bir özveri. Gerçekten gövdemizi taşın altına koymuş oluyoruz. Bu indirim, aylarca sürebilecek bir indirim değil. Elimizdeki tüm konutları da bu şartla satma şansımız yok. Neredeyse kârlarımızı sıfırlıyoruz. Temel hedefimiz, toplumun orta kesimini, 25 yaş üstü kesimini konut edinebilir hale getirmek” diye konuştu.

Firmaların kampanya öncesi zam yapmadıklarını söyleyen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım “Fiyatları asla artırmayacağız. Sabit fiyat garantisiyle aynı fiyatları sonuna kadar, kampanya boyunca sürdürmeyi vadediyoruz. Hep alma zamanı değil verme zamanı da var. Bugün o gün” diye konuştu.

YÜZDE 27 AVANTAJ VAR

Kampanyanın sağlayacağı avantajlarını da değinen Nazmi Durbakayım şunları söyledi: “781 bin liralık bir daireyi kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor. Yüzde 5 peşinat 31 bin lira. 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik kısmı 93 bin lira. Bankadan alacağı 500 bin liralık kredi ile 0.98 ile 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0.98 değil de yüzde 1.16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin lira gibi bir rakam oluyordu. İşin özü, bu alım-satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin lira daha ucuza geliyor.” 

Kampanyanın açıklandığı toplantıda inşaat maliyetlerindeki artış gündeme gelince, NG Kütahya Seramik, Sinpaş Holding ve Teknik Yapı, inşaat malzemesi sanayisindeki ürünlerinde yaklaşık yüzde 20 indirim yapacaklarını açıkladı.

Konuta destek hamleleri şu şekilde:

Yüzde 18 olan KDV yüzde 8’e indi.
Binde 20 olan tapu harcı binde 15’e düşürüldü.
1.25-1.35 bandında olan aylık konut kredi faizi 10 yıl vadede ve 500 bin liraya kadar olan kullanımda yüzde 0.98’e çekildi.
150 konut projesinde yüzde 20 indirime gidildi. Peşinat da yüzde 5’e düştü.

VATANDAŞ NE KAZANACAK?

Yüzde 20 indirimle 500 bin liralık bir konutun satış fiyatı 400 bin TL'ye düşecek. Bu evi almak için yüzde 5’e denk gelen 20 bin TL peşinat verilecek. Kalan yüzde 15 peşinat oranı ise firmalar tarafından vadelendirilecek. 400 bin TL'lik evin yüzde 80 bedeli için (320 bin TL) konut kredisi kullanan vatandaş da 1.25 yerine 0.98 faiz imkanından faydalanınca aylık taksiti 616 TL düşecek. 400 bin TL için tapu harcı da yeni indirim sayesinde 16 bin TL yerine 12 bin TL olacak. Tapu harcının yarısını alıcı, yarısını satıcı ödeyecek. Eğer 400 bin satılan evin KDV’si yüzde 18 ise bu da yüzde 8’e düşecek ve 40 bin TL'lik bir avantaj doğacak.


KİMLER İNDİRİM YAPIYOR?

KAMPANYAYA ilk etapta 41 firma katılırken sayı giderek de artıyor. İndirimi başlatan şirketler şu şekilde: Sur Yapı, Teknik Yapı, Ağaoğlu, Artaş, Arven, Çukurova, DAP Yapı, Demir İnşaat,  DKY İnşaat, Ege Yapı, EYG Group, Fer Yapı, Garanti Koza, Gürallar Yapı, İş GYO,  Kuzu Grup, Mesa, Nef, Sinpaş, Solid, Torunlar GYO, Akkuş Gayrimenkul, Akzirve  Gayrimenkul, AND Gayrimenkul, Antyapı, Babacan Holding, Baysaş, Cathay Group, Çalık Gayrimenkul, Gedizler, Haldız İnşaat, Halk GYO, Hasanoğlu Müh. İnş, Kiler  GYO, Kütahya Seramik, Nuhoğlu, Obaköy Gayrimenkul, Polatyol, Tahincioğlu  Gayrimenkul, Yiğit Group, 24 Gayrimenkul, Roya Yapı.

 

11 soruda konutta yüzde 20 indirim kampanyası!