04 / 07 / 2022

Konya Karatay kentsel dönüşümden memnun!

Konya Karatay kentsel dönüşümden memnun!

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi tarafından hayata geçirilen Mevlâna Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi hızla devam ediyor. Halk, bu çalışmalardan oldukça memnun olduğunu dile getirdi.Konya'nın Karatay İlçesi Mevlana Türbesi'nin arkasında bulunan alanda başlatılan Mevlâna Alanı Kentsel Dönüşüm Projesi, mekruh evlerin yıkılması ve istimlak edilmesiyle devam ediyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlâna Müzesi ve kültürel tesislerin yapılacağı alan bittiğinde şehrin cazibe merkezi haline gelecek. Altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Mevlâna Müzesi ile Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nin temelleri atılacak. 


BURADA DÜZEN YOKTU 


Bu bölgede yapılan dönüşüm projeleriyle ilgili görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlar, "Buradaki evler yıkık dökük olduğu için tinerciler kimsesizler yaşıyordu. Bu durum da ister istemez bizde tedirginlik yaratıyordu. Burada düzen yoktu. Konya tarihi bir kent. Hemen ilerde Mevlana Türbesi var. Birçok ülkeden turistler türbeyi ziyaret etmek için buraya geliyor. Böyle başıboş yıkık dökük alanları görmeleri de iyi olmuyordu." dedi. 


Belediyeye çalışmalarından dolayı teşekkürler eden vatandaşlar, "Buranın bir an önce düzeltilmesi gerekiyordu. Biraz geç kalındı ama güzel olacaksa beklemeye değer. Biz de sonucu merak ediyoruz. Karatay artık daha güzel olacak. Evleri yıkılan insanlara belediye tarafından geçici süreliğine adliyenin orada ev verildi. Bir kısmına da parası verildi. Para istemeyenlere de burada yeni yapılan evlerden verileceği söylendi. Belediyenin bu davranışını takdir ediyoruz. Evsiz kalan vatandaşların hem yaşam alanlarını düzeltiyor hem de onları evsiz barksız bırakmıyor" şeklinde görüş belirtti. 


VATANDAŞ UMUTLU 

Yeni istihdam alanlarının sağlanacağından umutlu olan vatandaşlar. "Buraya yapılacak evlerin altlarına dükkânlarda açılacakmış. Bu demek oluyor ki yeni istihdam alanları doğacak.  Alışveriş merkezlerine ve çarşıya uzak olduğu için biz ihtiyaçlarımızı oralardan karşılıyorduk.  Dükkânda yapılırsa alışveriş merkezlerine gitmek zorunda kalmayacağız" dedi. 


Rasyonel Haber