Konya'da yıkılan apatrmanın tazminatı ile okul yapıldı

Konya'da yıkılan apatrmanın tazminatı ile okul yapıldı

Konyalı Ali Emiroğlu, 6 yıl önce yıkılan Zümrüt Apartmanı'ndan kazandığı tazminatla 423 öğrencinin eğitim gördüğü bir okul yaptırdı

Emekli tarih öğretmeni olan Ali Emiroğlu (78) Zümrüt Apartmanı faciasında ailesinin üç ferdini kaybetmişti. Ali Emiroğlu, Konya'da 6 yıl önce yaşanan Zümrüt Apartmanı faciasında, 42 yaşındaki öğretmen oğlu Tahsin, mühendis gelini 36 yaşındaki Özlem ve 9 yaşındaki torunu Bengisu Emiroğlu'nu enkaz altında kaybetti. Emiroğlu, Selçuklu Belediyesi'nin, binanın denetimlerini yeterince yapmadığı gerekçesiyle dava açtı. 2006 yılında mahkeme, Emiroğlu'nu haklı bularak belediyeyi 110 bin TL tazminata mahkum etti. İşte Ali Emiroğlu da bu parayla okul yaptırdı.
Star

Konu ile ilgili basında yer alan diğer haberler

Zümrüt Apartmanı'nın tazminatıyla okul yaptırdı

Takvimler 2 Şubat 2004'ü gösterdiğinde Konya'nın Selçuklu ilçesindeki 11 katlı Zümrüt Apartmanı aniden çöktü. 92 kişiye mezar olan binada 30 kişi de yaralandı. Yürek burkan faciada emekli tarih öğretmeni Ali Emiroğlu'nun (78) öğretmen oğlu Tahsin (42), mühendis gelini Özlem (36) ve torunu Bengisu (9) enkaz altında can verdi. Hâlâ acısı taze olan Emiroğlu, kazandığı 110 bin liralık tazminatı örnek bir çalışma için kullandı. Eğitimli nesillerin yetişmesi için okul yaptırdı. Ali-Güner Emiroğlu çifti, okulda eğitim gören öğrencilerin mutluluğuyla acılarını hafifletmeye çalışıyor.

Ali Emiroğlu, facianın ardından Selçuklu Belediyesi hakkında binanın denetimlerini yeterince yapmadığı gerekçesiyle dava açtı. 2006 yılında mahkeme, belediyeyi 110 bin TL tazminata mahkûm etti. Emiroğlu, bu parayla okul yaptırmaya karar verdi. Valiliğin desteğiyle Meram ilçesinde Çayırbağı İlköğretim Okulu'na 10 derslikli bir ek bina yaptırıldı. İlerlemiş yaşlarına rağmen kaloriferli bir dairede yaşamak yerine soba yakarak ısınmaya çalışan Ali-Güner Emiroğlu çiftinin eğitime kazandırdığı kurumda 423 öğrenci okuyor. Zaman zaman okula giderek öğrencileri izlediğini anlatan Emiroğlu, "Oğlum, gelinim ve torunumun acıları dün gibi yüreğimde. Aldığım parayla yeni bir evde oturmak içime sinmedi. Ülkemize faydalı olacak nesiller yetiştireceğini düşünerek okul yaptırmaya karar verdim." diyor. Okul Müdürü Fahri Irk da, Emiroğlu'nun büyük bir fedakârlık örneği sergilediğini söylüyor.
Aydın Hızlıca / Zaman