Köprü güzergahı ters köşeye yatırılabilir

Köprü güzergahı ters köşeye yatırılabilirBinali Yıldırım: ''İstanbul'a yapılacak 3'üncü köprünün güzergahıyla ilgili süpriz olabilir'' dedi.


İstanbul Boğazı'na yapılacak 3'üncü köprünün Tarabya- Beykoz hattında olacağı konuşulurken, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'dan bu güzergah üzerinden kazanç sağlamak isteyenlere uyarı geldi.

Spekülasyon yapmak için "güzergah toto" oynayanlar olduğunu belirten Yıldırım, "Kimse bunlara itibar etmesin, parasını boşa yatırmış olur. Köprünün yapılacağı yer konusunda herkesi ters köşe yapabiliriz" dedi.

İşte Bakan Yıldırım'ın diğer açıklamaları ;

Köprünün yeri için çeşitli alternatifler belirledik.Sonuçta 3'üncü köprü için öyle bir güzergah seçilecek ki, kentin akciğerleri olan kuzeydeki alan korunacak.Çevre açısından, ekolojik dengeye zarar vermeyecek ve fazla yeşil alan tahribatı olmayacak.

Belirlenecek yerin kamulaştırma yükünün fazla olmaması lazım. İstanbul içi ve uluslararası trafiğe de katkı sağlamalı.Güzergah bütün bu unsurları barındırmalı.

ARSA SPEKÜLATÖRLERİNE HİÇ KİMSE RAĞBET ETMESİN

Bu konuda arsa spekülasyonları oluyor. Bunlara itibar eden vatandaşlar parasını boşa yatırmış olur.

Yol çalışmaları için başlangıç ödeneğine ilave ek ödenek aldık, bunun bir kısmı da aktarıldı. Yetmezse yine ek ödenek talep edeceğiz. Maliye bakanı verirse ne ala vermezse, canı sağolsun.

Hızlı treni yapmakta geç kaldık itiraf ediyorum. Ama bu yeni bir teknoloji.  Türkiye'de ilk defa yapılacak. Dolayısıyla öngörülemeyen durumla oluyor. Sinyal testleri konusunda yeterli uzman yok. O yüzden Avrupa'dan getireceğiz. Ama geç olsun güç olmasın. Yıl sonuna kadar tamamlanır inşallah.