Kredi alırken evdeki bulgurdan olmayın !!!

Kredi alırken evdeki bulgurdan olmayın !!!


Türkiye'nin 1 numaralı kredi uzmanı Barış Yılmazkaya kaleme aldı.


Kredi alırken kendi ödeme kapasiteniz ile hareket etmelisiniz.Aksi takdirde iyi düşünüp doğru gelir gider dengesini oturtamadan kredi alırsanız, dengeler bozulduğu zaman  ise işin içinden maalesef  çıkamazsınız. Özellikle kırılgan ekonomilerin olduğu ülkelerde bu durum iyice gözden geçirilerek hareket edilmesinde fayda vardır.Bu tür ekonomilerde döviz kurları ya da faiz oranları çok sık değişiklik gösterebilmektedir.  İnsanlarımız çok iyi sorgulamadan “120 ay vadeli veya 180 ay vadeli  kredi var, hemen alayım” dediği sürece  sorun hep yaşanacak ve üzülerek belirteyim canlar bu süreçte yanacaktır.

Bu yüzden herkes gelir düzeyini iyi bilmeli, kredi kullanırken  senaryolarını gelirleri artacak diye planlamamalıdır. İçinde bulunduğumuz enflasyon ortamında, gelirler maalesef artmadığı gibi reel enflasyon göz önünde bulundurulduğunda da gelirlerin düştüğü  net olarak görülmektedir.  Bu krediyi nasıl ödeyeceğini iyi düşünmeleri gerekir.

Ayrıca ne tür kredi alacağını ve faiz oranlarını iyi irdelemelidir. Şu an bankaların faiz oranları birbirinden farklı görünse de aslında pek fazla farkları olmadığı görülmektedir. Kimi bankalar bazı giderlerini sonradan ekleyerek faiz oranlarını düşük göstermekte, kimi de bir takım giderleri baştan faiz oranına ekleyrek faiz oranlarını ilan etmekte. Sonuçta gelinen nokta aynı; açık ekonomilerde faizlerin değişken olmasının risk olduğunu görmekteyiz.

İşte bütün bu ayrıntılar iyi hesaplanmalı ve ona göre kredi kullanılmalıdır.

Barış Yılmazkaya