Kredi faiz oranlarındaki düşüş hızla devam ediyor!

Kredi faiz oranlarındaki düşüş hızla devam ediyor! Kredi faiz oranlarındaki düşüş hızla devam ediyor!

Bankaların kredi faiz oranlarındaki düşüş hızla devam ediyor. Kamu bankaları konut kredisi faizlerinin ardından taşıt kredisinde dev bir faiz indirimi uyguladı. Bankaların kredi faiz oranlarında son durum ne oldu?


Merkez Bankası’nın politika faiz indirimlerinin ardından bankaların kredi faiz oranları da hızla düşmeye başladı. Taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve ticari kredilerde faiz oranları sert şekilde düşüş gösterdi.

Ağustos ayında başlayan kredi faiz oranları ertelenen talebi canlandırdı ve konut kredisi kullanımında talep patlaması yaşandı. kamu bankalarının ağustos başında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.99’a indirmesi ile haftalık işlem rekoru kırıldı. Ağustos ayında ipotekli konut kredisi kullanımı yüzde 168 artış gösterdi.

Konut kredisinin ardından kamu bankaları bu sefer de taşıt kredisi faiz oranlarında dev bir indirim uyguladı. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank binek araçlar için 50.000 ile 120.000 TL arasında 28-36 ay vadeler için, ticari araçlarda da 72.000 TL ile 120.000 TL arasında 30 ile 60 ay vade aralığında yüzde 0.49’dan başlayan faiz oranları ile taşıt kredisi kullandırıyor. Kredi faizi azami olarak yüzde 0.69’a çıkıyor.

Taşıt kredisi kapsamında araç değerinin en fazla yüzde 70’ine kadar kredi kullanılabiliyor. Bu durumda 100.000 TL’lik bir taşıt için 30.000 TL peşinat verdikten sonra kalan 70.000 TL’nin 36 ay vadede aylık ödemeler yaklaşık 2.100 TL oluyor. Kredinin vade sonunda toplam geri ödemesi ise 76.500 TL’ ye geliyor.

Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında uyguladığı kampanya sonrasında konutta talep patlaması yaşanmıştı. Şimdi ise taşıt kredisi faizlerinde gerçekleşen indirim sonrası 2019 başından beri düşüş gösteren taşıt satışlarında canlılık yaratması bekleniyor. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması 27 Eylül itibariyle yüzde 1.55 seviyesinde yer alıyor. Kampanyalı en uygun konut kredisi faiz oranı ise aylık yüzde 0.99, yıllık yüzde 12.8 maliyet oranına sahip. Son haftalarda faiz indirimleri hızlanan özel bankalarda ise en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.11 düzeyinde yer alıyor. 

Kredi Pazarı’nın araştırmalarına göre 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun aylık taksitler 15 yıl vade için yaklaşık 1.200 TL’ ye denk geliyor. Kredinin vade sonunda masraflar hariç toplam geri ödemesi ise 214.600 TL oluyor. 

Kamu bankalarının kredi faiz indirimleri sonrasında konut sektöründen de taşıt sektöründen de özel bankalarında faiz indirimlerine destek vermesi bekleniyor. 
 

Konut kredisi faiz oranı nasıl hesaplanır?

Konut kredisini hangi vadede çekmek daha avantajlı?