Kredili konut satışları 2.5 kat arttı!

Kredili konut satışları 2.5 kat arttı! Kredili konut satışları 2.5 kat arttı!

Kamu bankalarının Mart ayında konut kredi faizlerini aylık yüzde 1.28’e kadar düşürmesinden sonra kredili konut satışları da 2.5 kat artarak son 7 ayın zirvesine ulaştıBazı kamu bankalarının Mart ayı başında konut kredisi faizlerini yüzde 1,28'e düşürmesi, kredili konut satışlarını Şubat ayına göre 2.5 kat artırdı. Yeni Asır gazetesinde yer alan habere göre, Mart ayında konut kredisiyle satılan ev sayısı Şubat ayına göre yüzde 156, Ocak ayına göre yüzde 248 arttı. Kredi oranlarındaki düşüşün olumlu etkisi Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan mart ayına ilişkin konut satış istatistiklerinde gözlemlendi. Buna göre, Mart ayında Türkiye genelinde 105 bin 46 konut el değiştirirken, bunun yüzde 21.7'sine denk gelen 22 bin 762 adedi krediyle satıldı. Ocak ayında yüzde 9, Şubat ayında yüzde 11.3 olan krediyle alınan konutların payı Mart ayında yüzde 21.7'ye yükseldi.

SON 7 AYIN ZİRVESİ

Toplam satış içerisinde krediyle alınan konutların payı Temmuz 2018'den beri aradan geçen 7 aydan sonra ilk defa yüzde 20'nin üzerine çıktı. Nef İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, faizin yüzde 1.49'dan yüzde 1.28'e çekilmesinden sonra 400 bin liralık bir evin banka kredili toplam maliyetinde yaklaşık 100 bin lira, aylık taksit tutarında ise yaklaşık 635 lira ucuzlama sağlandığını belirtti. Çelik, "Bunun devamının gelmesi ve faizlerin psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına inmesi sektör için çok önemli" şeklinde konuştu.

'TALEP DEVAM EDİYOR'

Era Gayrimenkul Genel Müdürü Can Özatay, Ağustos 2018 tarihinden bu yana banka kredisiyle aylık en fazla 12 bin 700 konut satışı yapılabildiğini dile getirerek, kamu bankalarının Mart'ta konut kredi faiz oranını yüzde 1.28'e çekmesiyle bu rakamın 22 bin 700'ü aştığını söyledi. Özatay, "Aslında bu durum konuta ciddi talep olduğunu, önemli kısmının beklediğini ortaya koyuyor" diye konuştu.

 

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal ise düşük faizin alıcıyı hemen harekete geçirdiğini söyleyerek, "Faizler her ne kadar düşmüş olsa da istediğimiz noktalarda değil. Rakamların daha da düşmesi üretici ve tüketici açısından çok kıymetli olacaktır" şeklinde konuştu.

Konut kredisi faizlerindeki artış devam eder mi?

2019 Mart'ta 105 bin 46 konut satıldı!