Kredili konut satışları mobilya sektörünü de hareketlendirdi!

Kredili konut satışları mobilya sektörünü de hareketlendirdi! Kredili konut satışları mobilya sektörünü de hareketlendirdi!

Kredili konut satışları ve düğün sezonunun başlaması mobilya sektörünü de hareketlendirdi...Kredili konut satışları ve düğün sezonunun başlaması, Türkiye'nin mobilya üretim merkezleri arasında yer alan Bursa'nın İnegöl ilçesinde satışlara olumlu yansıdı.

İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Anadolu Ajansı muhabirine, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla durgun bir dönem geçiren sektörün, normalleşme sürecine geçilmesiyle hareketliğini belirtti.

Konut kredisi faizlerinin düşmesinin piyasayı canlandırdığını dile getiren Ayhan, şu şekilde devam etti:

"Mobilya sektörü yılın ilk 6 ayını bitirdi, temmuz ayına girdik. Normalleşme sürecinde ülke genelinde düğünlerin yapılmasıyla sektörde canlılık başladı. Kredilerin düşmesinden sonra tüm illerde konut satışları da çok yüksek bir seviyeye ulaştı. Tabii bununla birlikte yeni evlere yeni mobilya ihtiyacı oluyor. Hem düğünlerin pandemi sürecinin ardından başlaması hem de yaz sezonunun gelmesi, bahar aylarında yapılan temizliklerin bu aylara sarkması ile mobilya sektörüne canlılık geldi. Bununla birlikte Türkiye genelinde perakende satışları hızlandı. Yıl sonuna kadar bu seviyede satışlar devam ederse hem üreticiler hem mağazacılar hem de tüketiciler memnun olacak."

"İhracatımız da normal seviyeye gelmek üzere"

İç pazarda satışların çok iyi seyrettiğini belirten Ayhan, ihracatın da normal seviyeye gelmek üzere olduğunu söyledi.

Ayhan, salgın sebebiyle dış satımın azaldığı bölgelere ihracatın 2021 yılından itibaren artacağını öngördüklerini söyleyerek  "5-10 Ekim tarihlerinde İnegöl Mobilya Fuarı düzenlenecek. Bununla birlikte ihracat rakamları da artmaya başlayacaktır. Geçen yılın rakamını korursak, biraz üzerine koyarsak bir şey kaybetmemiş oluruz." dedi.