Kültür veTurizm Bakanlığı Katerina Köşkü'ne yatırımcı arıyor!

Kültür veTurizm Bakanlığı Katerina Köşkü'ne yatırımcı arıyor! Kültür veTurizm Bakanlığı Katerina Köşkü'ne yatırımcı arıyor!

Kültür veTurizm Bakanlığı Katerina Köşkü'ne yatırımcı arındığını açıkladı


Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kars Sarıkamış’taki, halk arasında Katerina Köşkü olarak bilinen tarihi ‘av köşkü’ için, “Hali parlak değil” diyerek yatırımcı aradığını açıkladı.Önceki akşam TBMM Genel Kurulu’nda Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün, sorusunu yanıtlayan Günay, 1895 yılında Osmanlı-Rus savaşı sonrasında tek bir çivi kullanılmadan ahşaptan inşa edilen av köşkü ve bölgedeki Şişman Köşk ile ilgili şunları söyledi: “Yapıların şu andaki hali parlak durumda değil, ama özel olarak oraya yatırımcı arıyorum. Köşk bir konaklama tesisi olamaz, ama yeme-içme mekânı olabilir. Sarıkamış’ta bir anıt yapma çerçevesi içinde bütün bunları orada kültür ve turizm amaçlı kullanmaya çalışıyoruz. İtiraf etmek gerekiyor ki, yatırımcı bulmak o kadar kolay olmuyor. O yüzden ‘Eğer yatırımcı var’ diyorsanız ben somut olarak yardım etmeye hazırım.”

Halk arasında ‘Katerina Köşkü’ olarak adlandırılan bina, Çar Nikolay tarafından değil, kuzeni Grandük Nikolay Nikolayeviç tarafından yaptırıldı. Grandük Nikolay, Alman Ludendorf karşısında batı cephesinde yenilgiye uğrayınca, Çar bu kuzenini Kafkasya Valisi yaptı. O da bu vesileyle Sarıkamış’a geldi ve bu ahşap av köşkünü yaptırdı.

Umut ERDEM/Hürriyet