Kuşadası Güvercinada'ya görkemli açılış!

Kuşadası Güvercinada'ya görkemli açılış!

Kuşadası Belediyesi tarafından sürdürülen çevre düzenleme çalışmaları tamamlanan Güvercinada, Kuşadası'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümünde binlerce Kuşadalı'nın katıldığı coşkulu bir törenle açıldı.
Kuşadası’nın simgesi olan Güvercinada, sur duvarları ile iç kalenin aslına uygun bir biçimde restore edilmesinin ardından Kuşadası Belediyesi tarafından hazırlanan çevre düzenleme projesinin sona ermesiyle birlikte ziyarete açıldı. Güvercinada'nın açılış törenine Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri ve STK temsilcileri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.


Açılış töreninde konuşan Başkan Kayalı “Kuşadası'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 94'üncü yıldönümünde ilçemizin simgesi olan Güvercinada’yı açıyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesileyle Kurtuluş Günümüzü bir kez daha kutluyor ve başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere Kuşadası'nın kurtuluşuna öncülük ederek bu ülke için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Siz değerli Kuşadalılara da buraya gelerek mutluluğumuza, coşkumuza ve heyecanımıza ortak olduğunuz için teşekkür ediyorum" dedi. Güvercinada'nın Kuşadası'na ismini veren çok önemli bir mekan olduğunu ifade eden Kayalı, "Belediyemiz tarafından yapılan çalışmalar ile Güvercinada, arkeolojik ve tarihsel kimliğine kavuşturularak Kuşadamıza yakışır bir hale getirildi. Bu çalışmalarda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor ve Güvercinada'nın yaşayan bir mekan olarak Kuşadası'na hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.


Kayalı’nın ardından konuşan Milletvekili Yıldız ise turizmin sadece güneş ve denizden ibaret olmadığına dikkat çekerek tarihsel ve kültürel mekanların korunması gerektiğini ifade etti. Yıldız, Kuşadası Belediyesi'nin Güvercinada'yı Kuşadası turizmine tekrar kazandırmasının çok önemli olduğunu kaydetti.


Kuşadası Kaymakamı Aksoy ise Güvercinada’nın tarihi kimliğine yakışır bir şekilde restore edildiğini belirterek “Bu tarz projelerin hayata geçmesi Kuşadası için çok önemli. Başta Kuşadası Belediyesi olmak üzere bu projede emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyor, nice açılışlarda buluşmayı diliyorum" dedi.


Açılış töreni, yapılan ışık şovları, müzik dinletisi ve Kuşadası Belediye Bandosu'nun seslendirdiği marşlarla şenlik havasında sona erdi.


GÜVERCİNADA'DA NELER DEĞİŞTİ


-Canlandırma platformlarıyla görsel ve kültürel bilgilendirilmelerin yapılacağı alanlar yaratıldı.


-Kale çevresindeki mevcut beton platform teak ağacı ile kaplanarak hem Kuşadası'nın farklı açılardan görünebilmesi sağlandı, hem de kale içine giremeyen yaşlı ve engelli ziyaretçiler için alternatif bir gezi güzergahı yaratıldı.


-Kuşadası tarihini ve doğasını tanıtan panolar yerleştirildi.


-İç kalede muhafaza edilen balina iskeletinin yıpranan parçaları restore edilerek yeni konstrüksiyon kaide üzerine yerleştirildi.


-Özel aydınlatma armatürleri, çöp kutuları, yönlendirme panoları,  kuş evleri kullanıldı. Heykel ve rölyeflerle tarihi canlandırmalar yapıldı.


-İç kalenin yanında bulunan sarnıç restore edildi.


-Güvercinada'nın en tepe noktasında özel toplantılarda kullanılmak üzere ahşap stant yapıldı.Kuşadası Belediyesi