Likör fabrikasına 25 milyon YTL damping

Likör fabrikasına 25 milyon YTL dampingGalatasray Stadı'nın yanındaki 23 bin 711 metrekarelik eski likör fabrikası arazisi Cuma günü açık artırma yoluyla satılacak.


Emlak Konut GYO, son günlerde piyasadaki dalgalanma nedeniyle muhammen bedeli 25 milyon YTL düşürerek 275 milyon YTL+KDV olarak belirledi.


MecİdİyekÖy'dekİ eski likör fabrikası arazisi, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından açık artırma yöntemiyle 25 Nisan Cuma günü İstanbul'da satışa çıkarılacak.


Ali Sami Yen Stadı'nın yanındaki 23 bin 711 metrekarelik arazinin ihalesi, Emlak Konut'un Ataşehir'deki merkezinde açık artırma yöntemiyle noter huzurunda gerçekleştirilecek. Muhammen bedeli 275 milyon+KDV olarak belirlenen arazinin satışından elde elde edilecek gelirin, Konut Edindirme Yardımı (KEY) geri ödemelerinde kullanılması planlanıyor.


Yabancılar ilgileniyor


Emlak Konut GYO Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Demiröz, son günlerde piyasalarda yaşanan gelişmelerden dolayı yerli müteahhitlere biraz daha fırsat tanımak, katılımı ve rekabeti artırmak için muhammen bedeli 25 milyon YTL aşağıda tuttuklarını söyledi. Demiröz, muhammen bedelin 275 milyon YTL+KDV şeklinde olduğunu belirterek, "Yine de açık artırmada bu rakamın 300 milyon YTL'nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Zaten 275 milyon YTL'nin üzerine çıkılmazsa satış yapma şansımız yok. Eğer bu açık artırmada istediğimiz bedel çıkmazsa bir müddet bekledikten sonra ikinci bir açık artırmayı deneriz. O da olmazsa gelir paylaşımı modeline dönebiliriz" diye konuştu.


Araziyle Hollandalıların da aralarında bulunduğu çok sayıda yabancı firmanın ilgilendiğini, kaydeden Demiröz, Eren Talu'nun da ilgililer arasında yer aldığını kaydetti.


Arazinin 3 emsalden oluştuğunu, 95 bin metrekare inşaat alanı bulunduğunu da belirten Demiröz, arazide iş merkezi, ofis, büro, çarşı, çok katlı mağaza, alışveriş merkezi, otel, motel, rezidans, konaklama tesisi, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu, kültürel tesisler, yönetim binaları, banka ve finans kurumlarının yer alabileceğini sözlerine ekledi.


KEY'de 7.5 milyon hak sahibi var


Vedat Demiröz, eski likör fabrikası arazisinin satışından elde edilecek kaynağın, KEY ödemelerinde kullanılmasının planlandığını söyledi. Demiröz, şunları kaydetti:


"1 milyar 780 milyon YTL'lik KEY ödememiz var. Bu, yeni ilavelerle, Hazine'nin takviyesiyle 2 milyar 300 milyon YTL'ye çıkıyor. 'Burası satılmadı, KEY geri ödemeleri yapılmayacak' diye de bir şey yok. Ona karşı da bizim tedbirlerimiz, başka kaynaklarımız var. KEY, mutlaka ödenecek. Sayı belirleniyor. Rakam, biraz umduğumuzun üstünde çıktı. 7.5 milyon civarında hak sahibi var."


(Kaynak: Vatan)