Lirefa Deprem Duvar Kumaşı hayat kurtarıyor!

Lirefa Deprem Duvar Kumaşı hayat kurtarıyor! Lirefa Deprem Duvar Kumaşı hayat kurtarıyor!

İstanbul'da büyük bir Deprem olacağı beklentisi her geçen gün artarken, Alman firma Lirefa, tehlike anında duvarın dağılmasını önleyici ve yıkılmasını geciktirici deprem duvar kumaşını Türkiye'ye getirdi

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

1999 yılından 2005 yılına kadar yapılan çalışmalar neticesinde geliştirilen Lirefa Deprem Duvar Kumaşı (DDS), İTÜ'de yapılan testlerde de önemli başarı elde etti.
Lirefa DDS, tehlike anında duvarın dağılmasını önlüyor ve duvarın yıkılmasını geciktiriyor.
Lirefa DDS, Almanya'da Karlsruhe Üniversitesi'nwde yapılan testlerde öneli başarı elde ederken, Lirefa'nın Türkiye distribütörü ve temsilcisi olan Global MT firması da aynı testleri İTÜ Yapı ve Deprem Mühendisliği laboratuarında yaptırarak başarılı sonuçlar aldı.
Almanya'da Ulrich Nürnberger tarafından 2003 yılında bulunan Lirefa DDS'de kullanılan cam elyafından üretilmiş özel doku, başlarda köprü, otoyol viyadükleri güçlendirilmesi gibi amaçlarda kullanılmıştı. Sistem, 2005-2007 arasında ise zenginleştirildi.
Lirefa DDS'deki cam lif içeren dokuma kumaşı yüksek dayanım özelliği ve esneklikliği ile duvarların dağılmasını engelliyor. Lirefa DDS, duvar kağıdı kadar kolay ve hızlı bir şekilde duvara uygulanıyor. Temiz, kokusuz ve hızlı kuruyan özelliği sayesinde Lirefa birkaç saat içinde uygulanabiliyor.
Ekonomist

pus