Manisa'da üç ayda bine yakın esnaf kepenk indirdi!

Manisa'da üç ayda bine yakın esnaf kepenk indirdi!

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa’da sadece üç ayda bine yakın esnafın daha kapısına kilit vurduğunu söyledi.


CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın cevaplaması istemiyle bir önergesi vermiş, Ocak 2020 ile Eylül 2020 tarihleri arasında Türkiye’de ve Manisa’da kapanan esnaf sayısını sormuştu.

Bakan Ruhsar Pekcan, CHP’li Başevirgen’in önergesine verdiği cevapta, Manisa’da 1 Ocak 2020 ile 30 Eylül 2020 arasında 2 bin 79 esnafın sicilden terkin işlemi yaptırdığını dile getirdi. Başevirgen,  “Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden aldığımız son rakamlara göre bu sayı 2 bin 995’ e ulaştı. Manisa’da sadece üç ayda bine yakın esnaf daha kapısına kilit vurdu. Bu rakam her geçen gün artmaya devam ediyor.” şeklinde konuştu.

"Ne Yiyip Ne İçiyorsunuz Diye Soran Olmadı”

Son bir senede 100 bin esnafın iflas ettiğini,  her gün ise ortalama 273 esnafın kepenk indirdiğini dile getiren Başevirgen, " Bizler sürekli sahadayız. Boş dükkanların haddi hesabı yok. Esnaflardan dükkanını açabilen de açtığına pişman çünkü günlük kazancı o gün harcadığı elektrik ve su faturasına bile yetmiyor. ‘Bin bir umutla açtığımız iş yerlerimizi borç içinde kapatmak zorunda kalıyoruz. Açsak zarar, açmasak açlık kıskacındayız. Ne yiyip ne içiyorsunuz diye soran olmadı.’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Manisa

“Türkiye Tablosu Giderek Ağırlaşıyor”

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen’in soru önergesinde Türkiye geneline ilişkin verileri de paylaşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2002-2019 yılları arasında Türkiye’de 2 milyon 234 bin 486, 1 Ocak 2020 ile 1 Eylül 2020 arasında ise 69 bin 718 işyerinin kapandığını dile getirdi.

Açıklanan son 1 senelik rakamın da 99 bin 588’e ulaştığını dile getiren Başevirgen, “ 2020’ nin ilk 9 ayında 69 bin 718 esnaf kepenk kapatmıştı. 2020’ nin tamamında kapanan esnaf sayısı ise 99 bin 588 olarak açıklandı. Bu rakamlara göre ilk 9 ayda kapanan toplam esnaf sayısının yüzde 43'ü oranında esnaf son 3 ayda kepenk indirmiş. Tablo her geçen ay katlanarak artmaya devam ediyor. Bu da esnafın her geçen gün daha kötüye giderek umudunu kaybettiğini, bu iktidardan beklentisinin kalmadığını gösteriyor. Ne yazık ki 2021'in her ayı, bir önceki aydan daha kötü olacak. Bu içler acısı tablonun sorumlusu iktidardır.” şeklinde konuştu.

“Esnaf İkinci Dalgadan Çıkamayacak”

Pandemi başladığından beri kısıtlamalardan en çok etkilenen kesimlerin başında esnafların olduğunu dile getiren Başevirgen, “ İlk kapanmada 75 gün, ikinci kapanma kararının ardından ise halen kapalı olan esnaf, dükkanını ne zaman açacağını bilmiyor. Halkbank tarafından esnafa verilen faizli kredilerin Haziran ayına kadar erteleneceği müjde olarak duyuruldu. Esnaf borç, faiz ve kredi arasında sıkışıp kaldı. Günlük 33 TL ile hayatta kalması beklenen binlerce mağdur var. Ekmek teknesi kapalı olan esnaf borcunu yine ödeyemeyecek. Bu zor şartlar altında işletmelerin büyük bir kısmı pandeminin yaşandığı ikinci dalgadan çıkamayacak. Verilen rakamlar da durumun vahametini ortaya koyuyor.” şeklinde konuştu.

Kayseri'de 2020'de bin esnaf kepenk indirdi!