Markalı konut projelerinin yüzde 7'si yabancılara satıldı!

Markalı konut projelerinin yüzde 7'si yabancılara satıldı! Markalı konut projelerinin yüzde 7'si yabancılara satıldı!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2019 sonuçları açıklandı. Verilere göre; markalı konut projeleri kapsamında yapılan satışların yüzde 7’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların tercih edildi.REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.48 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86.00 oranında nominal artış gerçekleşti.

 

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayında bir önceki aya göre, 1+1 konut tipinde yüzde 0.98 oranında nominal artış; 2+1 konut tipinde yüzde 0.32 oranında nominal artış; 3+1 konut tipinde yüzde 0.53 oranında nominal artış ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.62 oranında nominal artış yaşandı.

 

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde, Haziran ayında peşinat kullanım oranı yüzde 50, banka kredisi kullanım oranı yüzde 14 ve senet kullanınım oranı yüzde 36 olarak gerçekleşmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde stoklarda adet bazında yüzde 1.50 oranında erime gözlendi.

Haziran ayında, satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 63’ü bitmiş konut stoklarından, yüzde 37’si bitmemiş konut stoklarından oluştu.

 

MARKALI KONUT PROJELERİ YABANCI YATIRIMCI ANALİZİ

Haziran ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlendi.

Haziran ayında, ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konutların %33’lük tercih yüzde 33 oranı ile öne çıktığı görülmektedir.

MARKALI KONUT PROJELERİ ÖDEME YÖNTEMLERİ