Mekke'ye de metrobüs yapılacak!

 Mekke'ye de metrobüs yapılacak!Başkan Topbaş, Pencap'tan sonra Mekke-i Mükerreme'de de metrobüs sisteminin kısa sürede devreye gireceğini söyledi


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 50 kilometrelik hatta saatte 33 bin yolcu taşınan metrobüs sistemiyle İstanbul'un dünyaya örnek olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, Pencap'tan sonra Mekke-i Mükerreme'de de metrobüs sisteminin kısa sürede devreye gireceğini söyledi.


İstanbul'da kent içi trafiğe alternatif olarak üretilen metrobüs rekora koşuyor. Beylikdüzü hattının açılması ile birlikte metrobüs güzergâhında saatte 33 bin yolcu taşınmaya başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs sisteminin dünyaya model olduğunu söyledi. Topbaş, Pencap'ın ardından metrobüs sisteminin Mekke'de uygulanacağını belirtti. 34C hattı olarak 19 Temmuz'da başlayan Bayrampaşa-Beylikdüzü Tüyap seferleri 110'dan 470'e yükseldi. 30 araç ve 110 seferle başlayan deneme seferleri, bir hafta sonra 60 araçla 410 sefere yükseldi. Ağustos ayı ile birlikte hatta 70 araç 470 sefer yapıyor. Yaz ayları başlangıcında 290 olan araç sayısı Beylikdüzü hattının açılması ile birlikte 350'ye çıktı. 34C ve 34A numaralı hatlara ise yoğunluğa göre araç ilavesi yapılmaya devam edilecek. Ancak seferlerde ve yolculuk sürelerinde aksama yaşanmaması için kapasitenin üstünde araç takviyesi yapılmayacak. Bu arada günde 600-700 bin yolcunun taşındığı metrobüs sistemi, Pakistan'ın Pencap eyaletinin ardından Mekke'de de uygulanacak. Başkan Kadir Topbaş, "İstanbul'daki yatırımlarımız model olarak alınıyor. Pakistan Pencap Eyalet Başbakanı ile telefonda görüştük. Metrobüs yatırımının kasım ayında tamamlanacağını söyledi. Mekke-i Mükerreme'de de küçük bir alanda metrobüs denemesi yapılacak. Oranın açılışına da davet edildim. İstanbul dünyada model olarak alınıyor. Sadece Anadolu'ya değil, bütün dünyaya örnek hizmetler üretiyoruz." dedi.


Beylikdüzü Belediye Başkanı Yusuf Uzun ve beraberindeki heyetin, metrobüsün Beylikdüzü'ne kazandırılması ile ilgili teşekkür ziyaretinde konuşan Topbaş, birlik ve beraberlik içerisinde İstanbul için hizmete devam edeceklerini açıkladı. Millet adına görev yaptıklarını dile getiren Başkan Topbaş, "Bizim her başarılı çalışmamız Türkiye'nin geleceğinin önünü açmak içindir. Yapılan doğru çalışmalar ülkemizin gücünü daha fazla katlıyor. Beylikdüzü seferleri ile birlikte metrobüs tek yönde saatte 33 bin kişi taşıyor. Bu kadar kullanımı olan projenin başarılı olduğunu bu veri ile gösterebiliriz." dedi.


Metrobüs projesi ile bölgenin yeni bir meydan kazandığını da ifade eden Topbaş, "Böylece iki ilçeyi birleştiren bir meydan oluştu. Vatandaşlarımız burada buluşabilecek." diye konuştu.


Yeni meydanın daha şimdiden halktan büyük ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Uzun, Başkan Topbaş'ı Beylikdüzü Belediyesi'nin hazırlamış olduğu Ramazan Kasabası'na da davet etti. Başkan Uzun günün anısına İBB Başkanı Topbaş'a ibrik hediye etti.


16 ayda tamamlanan 10 kilometrelik Avcılar-Beylikdüzü Tüyap hattının eklenmesi ile kentteki metrobüs güzergahı 50 kilometreye yükseldi. 441 milyon liraya mâl olan metrobüs hattı ile Beylikdüzü-Söğütlüçeşme arasında ile toplam 43 istasyon bulunuyor.

Sevgi Korkut / Zaman