Mersin'de atık sulara geri dönüşüm uygulanacak!

Mersin'de atık sulara geri dönüşüm uygulanacak!

Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği ( MESİAD ) Başkanı Coşkun Doğmuş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, lavabo ve banyo sularının arıtılarak klozetlerde kullanılması için proje geliştirdiğini açıkladı.Ankara'da temaslarını sürdüren İşadamları Derneği Başkanı Coşkun Doğmuş, çevre ve Şehircilik Bakanlığı, günlük hayatta kullandığımız ve en çok su israfına neden olan lavabo ve banyo sularının dönüşümü için 2 milyon lira bütçeli bir proje geliştirdi."diye konuştu. 

Doğmuş, "Türkiye Kıyıla- lanacak. 

rında Yüzme Suyu Profillerinin Belirlenmesi ve Turizm Tesislerinde Atık Geri Kazanımı Projesi" çalışmalarının 18 Kasım 2012'de başladığı belirtilerek, şu bilgileri verdi. 

Su kullanımının en yoğun olduğu sektörlerin başında gelen turizm sektöründe uyguOtellerde kişi başı günlük su kullanımları bin 200 litre değerine kadar ulaşabiliyor. Proje ile gri sular yani lavabo ve banyoda kullanılan sular depolarda toplanacak ve atık su arıtma tesislerine gönderilerek temizlenecek. Arıtılan atık sular daha sonra klozetlerde sifon suyu olarak değerlendirilecek. 

Arıtılan atıksular ayrıca; tarım da yeşil alan sulama, araç yıkama, yangınla mücadele, sokak yıkama gibi faaliyetlerde de kullanılabilecek. 

"Lavabo banyo sularının arıtılarak klozetlerde kullanılması için başlatılan projenin ilk defa TÜBİTAK-MAM Gebze Lojmanlarında uyguladığı ifade edilerek, 2 milyon lira bütçeye sahip projenin, seçilen pilot otellerde uygulandıktan sonra tatil köyleri, büyük iş merkezleri ve benzeri işletmelerde de hayata gececeğini Bakanlıktan öğrendiklerini söyledi. 


Önce Vatan