28 / 05 / 2022

Mersin'deki TCDD arazisine eğitim kompleksi yapılacak!

Mersin'deki TCDD arazisine eğitim kompleksi yapılacak!

Mersin kent merkezinde yıllarca atıl durumdan kurtarılamadığı gibi çevresel sorunlara da yol açan TCDD arazisine, 156 derslikli eğitim kompleksi yapılacakTCDD'ye ait kent merkezindeki 52 dönümlük arazi, yıllardır atıl durumda bekletiliyordu. Bu durum bir yandan görüntü kirliliğine neden olurken, öte yandan da çevresel sorunları beraberinde getiriyordu. Bu sorunu dikkate alan kent yöneticileri, dönemin Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in önerisiyle arazinin değerlendirilmesi için geçen yıl düğmeye bastı. Bu kapsamda arazinin, TCDD'nin vergi borcuna mahsuben, Milli Eğitim Bakanlığı'na devri gerçekleştirildi. Eğitim kompleksinin 2011 yılında öğrenime açılması için çalışılıyor.

EĞİTİM KOMPLEKSİ GİBİ
Mersin Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, kentte eğitimin önündeki sıkıntıların giderilebilmesi için büyük çaba gösterdiklerini söyledi. Bu konuda derslik sayısının artırılmasının önemine işaret eden Gül, 156 derslikli eğitim yuvasının öğrenci yurtlarından anaokuluna, ilköğretimden liseye, üniversiteden öğrenci yaşam alanlarına kadar çok geniş kapsamlı olacağını bildirdi. Eğitim öğretime 2011'de başlayacak kompleks sayesinde dersliklerdeki öğrenci sayısının önemli oranda düşeceğine, buna bağlı olarak da sınıflardaki öğrencilerin daha iyi bir eğitime kavuşacağına inandığını belirten Gül, şöyle
konuştu:

"Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza vereceğimiz eğitimin kaliteli olması gerekir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar sınıflardaki öğrenci sayısını aşağı çekmeye çalışıyoruz. Söz konusu yerdeki eğitim kurumunun da yapılmasıyla kentimizdeki eğitim konusunda fiziki aksaklıklar çözülecek ve bu sayede de geleceğe daha emin adımlarla yürüyeceğiz." Projenin büyüklüğüne dikkati çeken Gül, "Yaşanan göçün yanı sıra hızla artan nüfusa karşın eğitimdeki kalitemizi koruyabilmek açısından yeni okullara ihtiyaç bulunmakta. Bu konuda devlet yetkililerinin sunduğu olanaklar çerçevesinde iş adamlarımızın da yüzde 100 eğitime destek kampanyasına katılarak, eğitim neferleri olması lazım" dedi.
AA