Metropol İstanbul'da 239 bin TL'ye! 13 soruda Metropol İstanbul projesi!

Metropol İstanbul'da 239 bin TL'ye! 13 soruda Metropol İstanbul projesi!Emlak Konut GYO ile Varyap- Gap İnşaat Ortak Girişimi'nin Doğu Ataşehir projesi olan Metropol İstanbul, 239 bin TL ve 1 milyon 100 bin TL arasında fiyatlarla satışa çıktı. İşte 13 soruda Metropol İstanbul projesi...


1- Metropol İstanbul ne zaman tamamlanacak

TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO ve Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi, Türkiye"nin en büyük projelerinden birini Doğu Ataşehir"de inşa ediyor. Dünya standartlarındaki projenin tüm fonksiyonları 2015 yılı başında tamamlanacak.

2- Metropol İstanbul"da daire fiyatları kaç TL"den başlayacak

Doğu Ataşehir"deki proje, rezidans bloğundaki 308 konutluk ilk etap, metrekaresi 5.000 TL"den başlayan fiyatlarla satışa çıkarıldı. Stüdyodan 4+1"e kadar, 40 metrekare ile 250 metrekare arasında değişen büyüklüklerde daire seçenekleri bulunan projenin satışa çıkan rezidans bloğu 27 kattan oluşuyor ve yüksekliği 140 metre. Rezidansta daireler 239 bin lira ile 1 milyon  100 bin liradan satılıyor.

3- Metropol İstanbul projesini kimler hayata geçiriyor

TOKİ iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile birlikte Varyap - Gap İnşaat Ortak Girişimi"nin İstanbul Finans Merkezi kapsamında inşa edeceği Türkiye"nin en büyük projelerinden birinin yapımına başlanıyor.  

4- Proje nasıl paylaştırıldı

Hasılat Paylaşımı Modeli ile inşa edilecek projenin yüzde 43,15"i Emlak Konut GYO, geri kalan yüzde 56.85"i ise eşit paylaşımla Varyap-Gap İnşaat Ortak Girişimi"ne ait olacak.

5-  Projenin yatırım bedeli kaç TL

Özgün ve iddialı kentsel tasarımı, mimari-teknik özellikleri ve konumu ile dünya standartlarında inşa edilecek projenin, 1,5 milyar TL yatırım bedeli ile 2014 yılında tamamlanması ve tüm fonksiyonları ile 2015 yılı başında hizmete açılması hedefleniyor.  

6- Metropol İstanbul"da neler olacak

Üç yüksek bina ve 1.500"ün üzerinde bağımsız üniteden oluşacak proje, rezidans, ofis, alışveriş merkezi, eğitim kurumu ve rekreasyon alanlarıyla Türkiye"nin en büyük karma projelerinden biri olacak.  

7-  Doğu Ataşehir"deki Metropol İstanbul kaç kişiye istihdam yaratacak

730 bin metrekare yekpare inşaat alanı ile Türkiye"nin sayılı projelerinden biri olmaya aday projenin toplam yatırım maliyetinin 1,5 milyar TL"yi geçecek. Proje, bin 500 kişiye doğrudan, proje kapsamında yer alan AVM tamamlandığında ise 2 bin 500  kişiye dolaylı olarak istihdam sağlayacak. Proje, toplamda 4 bin kişiye iş hacmi yaratacak.

8-  Rezidans kaç metre yükseklikte, kaç kat ve kaç daireden oluşuyor

Projede, stüdyodan 4+1"e kadar, 40 metrekare ile 250 metrekare arasında değişen büyüklükte daire seçenekleri bulunuyor. Satışa çıkan rezidans bloğu, 27 kattan oluşuyor, yüksekliği ise 140 metre.  

9-  Projenin uluslar arası standartları olacak mı

Metropol İstanbul"un rezidans kısımları Leed Gold sertifikası, AVM gibi farklı fonksiyonları ise Breeam sertifikası ile belgelendirilmesi hedefleniyor.  

10 -  Metropol İstanbul"da AVM olacak mı

Projenin en çarpıcı tasarımlarından birisi Alışveriş Merkezi olacak. Türkiye"de eksikliği çokça hissedilen œaçık havada alışveriş" konsepti ile tasarlanan ve kapalı ünitelerle bağlantısı kurulmuş, İstanbul"un hak ettiği iddiada bir AVM inşa ediliyor. 400 metre uzunluğunda planlanan Alışveriş Caddesi"nde insanlar huzurla oturup kahvelerini içebilecek; Milano, Soho ve Nişantaşı"nı yaşayacaklar.

11 - Metropol İstanbul projesindeki AVM"nin özellikleri neler

AVM"nin iki katındaki yaklaşık 100 bin metrekarelik kiralanabilir alanın zemin kotunda yapılacak doğal ışıklandırma sistemiyle, AVM"nin iç mekanlarının güneş ışığından optimum düzeyde faydalanması sağlanacak. Binaların arasında geniş mesafelerin bırakıldığı güçlü bir peyzaj uygulamasıyla da insanların keyifle vakit geçirebileceği yaşam alanları oluşturulacak.

12 -  Projede ünlü isimlerin katkısı oldu mu

Dünyanın tamamlanmış en yüksek binası olan, Dubai"deki 828 metre yüksekliğindeki Burj Khalife"nin mühendislik projelerini hazırlayan Avustralya merkezli Hyder Mühendislik firması, Metropol İstanbul"un da mühendislik danışmanlığını üstlendi.

13 -  Projenin inşaat özellikleri neler

Ana Kule inşaatı tamamlandığında, Avrupa"nın en yüksek binalarından biri olmasının yanı sıra, en üst standarttaki betonarme yapılar arasında da yer alacak. Türkiye ve dünyadaki otoriteler tarafından kabul edilmiş yüksek inşaat standartları gereği, proje vesilesiyle Türkiye"de bir ilk olarak C80 sınıfı hazır beton ve S500 sınıfı nervürlü inşaat demiri kullanılacak.

Yalıtım standartları projeyle yukarıya taşınıyor. Projede otopark alanları yaklaşık 5 bin araca hizmet verebilecek şekilde planlandı. İstanbul Finans Merkezi master planları kapsamında, ulaşım alt yapısı geliştirilecek ve projemizin lokasyonu şehiriçi trafiğine girmeksizin en rahat şekilde otoban ve köprülere ulaşım imkanı verecek.

Konsept proje, dünyaca ünlü uluslararası mimarlık şirketi RMJM mimarları tarafından hazırlandı.  Projenin mühendislik alanındaki önemli çözüm ortaklarından biri dünyaca ünlü Hyder Mühendislik firması oldu.