17 / 08 / 2022

Metruk bina yıkımında rekoru Kartal’ın!

Metruk bina yıkımında rekoru Kartal’ın!

Kartal'da hem vatandaşlar hem de çevre için tehlike meydana getiren metruk yapılar ile ilgili sürekli bir çalışma modeli geliştiren Kartal Belediyesi 1 sene içerisinde hatırı sayılır sayıda metruk binanın yıkımını yaptı.Kentsel dönüşüm, riskli yapı raporu veya ilgisizlik sebebiyle kaderine terk edilmiş binalar için 2019'dan beri yapılan hummalı çalışmalar, Başkan Gökhan Yüksel’in öncülüğündeki Kartal Belediyesi’ne İstanbul’da rekor getirdi. Kayıtlara göre mega kent İstanbul genelinde en çok metruk bina yıkan ilçe belediyesi olan Kartal Belediyesi’nin konuyla ilgili çalışmaları, diğer belediyelere de örnek oldu.

İlçe genelinde hem vatandaşlar hem de çevre için tehlike meydana getiren metruk yapılar ile ilgili sürekli bir çalışma modeli geliştiren Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, 1 sene içerisinde hatırı sayılır sayıda metruk binanın yıkımını yaptı. Bürokratik yazışmalar, teknik zorlukların yanı sıra öngörülemeyen pek çok problemle karşılan personelin özverili çalışması sonucu 2019 yılı Mart'tan bu yana ilçede toplamda 107 metruk bina yıkıldı.

Süreç Nasıl İşliyor?

Kartal Belediyesi; hakkında riskli yapı raporu olduğu ve boşaltıldığı halde yıkımı yapılmayan binalar ilgili gerekli yazışmaların tamamlanmasından sonra yıkımlarını yapıyor. 6306 sayılı yasa gereği önce sahipleri tarafından yıkılması beklenen; fakat yasal süre içinde sahipleri tarafından yıkılmayan metruk binalar, Kartal Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince yıkılıyor. Binaların yüksek ve büyük olması durumunda da yıkımlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerinden destek istenerek gerçekleştiriliyor. Sahipleri tarafından ilgisizlik sonucu metruk duruma gelmiş binalar için de uzun bir yazışma süreci gerçekleştiren ekipler, gerekli yasal süreyi bekleyerek mal sahiplerine veya yasal temsilcilerine yapılan resmi tebligatlardan sonra yıkım sürecini başlatıyor. Çevre halkının şikâyetçi olduğu ve başta uyuşturucu madde kullananlar olmak üzere yasadışı işlerin mekânı haline gelen metruk binaların yıkımlarının tamamlanmasından sonra, yıkım ücreti için yapıların tapularına şerh konuluyor.

Önce Can Güvenliği

Metruk binaların yıkımından önce zabıta memurları ve ekipler binaların içini, en ince ayrıntısına kadar kontrol ederek yıkım esnasında içeride her hangi bir canlının kalmamasını sağlıyor. Başta kedi, köpek olmak üzere kuşlar için de binalar köşe bucak olarak kontrol ediliyor. Çocuklar için de büyük risk oluşturan binalar birkaç kez yapılan bu kontrollerden sonra dakikalar içinde yerle bir ediliyor ve bulunduğu alan risksiz hale getiriliyor. Yıkımlar sırasında gerekirse yaya veya araç trafiği durdurulurken çıkan tozun asgari düzeyde kalması amacıyla yıkım alanına özel bir araçla sürekli olarak tazyikli su sıkılıyor.

 

İstanbul Kartal'da icradan satılık 90 gayrimenkul!