Mimarsinan OSB'de fabrika sayısı 2'ye katlanacak!

Mimarsinan OSB'de fabrika sayısı 2'ye katlanacak!

Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi'ni tercih eden sanayici sayısı hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl 50 olan şirket sayısı yıl sonuna kadar 2'ye katlanacak.  Mehmet Büyüksimitçi, "Sanayi bölgemize gelen yatırımcı sayısı artıyor diyor...  Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi'ni tercih eden sanayici sayısı hızla artıyor. Geçtiğimiz yıl 50 olan şirket sayısı yıl sonuna kadar 2'ye katlanacak. Mimarsinan OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, "Sanayi bölgemize gelen yatırımcı sayısı artıyor.

Kayseri'nin 3'üncü Organize Sanayi Bölgesi adıyla 1998 yılında kurulan Kayseri Mimarsinan Organize Sanayi  Bölgesi'nde şu an 50 fabrika yer alıyor. Kayserinin kal binde 35 milyon TL yatırım ile tüm altyapı çalışmaları bitirilen Mimarsinan OSB şehir merkezine 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Genişleme dahil 742 hektar bir alana sahip. Tarihi ipek Yolu üzerindeki doğuya açılan kapı olarak Malatya karayolu üzerinde Sanayi Odası ve Mimarsinan Belediyesi ortaklığıyla kurulan sanayi bölgesinin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, yıl sonuna kadar 100 kadar şirketin faaliyete geçeceğini söylüyor. Mehmet Büyüksimitçi, "Mimarsinan OSB'de 50 kadar şirket faaliyetlerine devam ediyor. 50 şirketin inşaatı da bitmek üzere. Yıl sonunda 100 şirket faal durumda olacak. Bu yılın ikinci yarısı itibarıyla 100 şirket de inşaatına başlayacak. Bu fabrikaların inşaat ruhsatları alındı. Yatırım ortamının iyileşmesi, insanların ümitlerinin artması çok önemli. Bu yılın ortasından sonra çok hızlı bir yatırım dönemi başlayacak. Dünyayı sarsan ekonomik krizin etkileri sebebiyle durgun bir yıl geçirdik ama bu durgunluk yerini yoğun bir çalışma dönemine bıraktı" diyor. Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitçi, Capital'in sorularını yanıtladı:

Önümüzdeki dönemde yaşanacak siyasi hareketlilik Kayseri sanayisini nasıl etkiler

Kayseri sanayisi Türkiye ekonomisi ile beraber birtakım dalgalanmalar elbette yaşadı. Ama hep etkisini daha az hissetti. Bu sanayicilik kültürünün yerleşmiş olmasıyla açıklanabilir. Bir de büyük öncü şirketlerin vizyonlarıyla alakalı. Büyük şirketleri örnek alan ve onlar gibi çalışan şirketler var. Sanayicimiz geniş bir yelpazede pazara sahip. Borsacılıkta bir tabir vardır; yumurtaları farklı sepetlere koymak gerekli diye, biz de öyle yapıyoruz. Ekonomik krizlerden daha az etkilenmek için riski dağıtıyoruz. Pazarımızı Avrupa, Afrika ve Asya'da geniş bir alana yayıyoruz.

Mimarsinan OSB'nin altyapı bilgilerini bizimle paylaşır mısınız

Günümüzde telefon altyapısı çok önemli. OSB'mizde yer alan şirketlerimiz dünyanın her yeriyle ticaret yapıyor. Bu nedenle fiber optik kablo ile tüm OSB'yi sardık. Bütün hatlarımızın fiber optik olması iletişimimizi hızlandırdığı gibi iletişim maliyetlerini de azalttı. Bu niçin önemli Bizleri bırakın, ortaokuldaki çocuklar dahi fiber optik kabloyla daha hızlı haberleşmenin sağlandığını biliyor. Görüntülü haberleşmenin çok kolay olduğunu biliyor. Tabii dünya ile entegrasyon içerisindeyiz. Artık en küçük bir atölye dahi Amerika'da bir şirketle işbirliği yapabiliyor. Bilgi alışverişinde bulunabiliyor. Dolayısıyla bu işlerin çok hızlı ve sorunsuz olması gerekiyor. Bu anlamda telefon altyapısını biz kendimiz yapabilirdik. Fakat özel sektördeki şirketlerle konuşarak nasıl bir yol izlemeliyiz diye bir plan çıkardık. Altyapıyı yaparken bunun ihalesini yaptık. Türk Telekom'la bu anlaşmayı yaptık. Şu anda Türk Telekom tüm fiber optik hatları 10 yıllığına çekti. Mevcut sanayicilerimizin tamamını fiber optik üzerinden görüştürüyor. Bu ne getiriyor: İP telefon kullanarak santral ve uluslararası görüşme maliyetlerimizi düşürdük.

Doğalgaz çalışmalarımız da bitti. Nisan ayı itibarıyla sanayicilerimize doğalgaz da vermeye başlayacağız. Doğalgaz altyapısını yine OSB olarak kendimiz yaptık. Doğalgaz alım anlaşmasında da bizim mevcut bilgisayar sistemlerimize bağlanacak bir sistem kurduk. Dolayısıyla otomasyonu tam yaptığımız sürece hizmet maliyeti azalacak. 379 parselimiz var. 3 bin 379 kişiyi siz doğalgaz, elektrik sayaçlarını okutmaya göndereceksiniz. Muhteşem bir işgücü kaybı halbuki bunu direkt online sistemde görebiliyorsunuz. Kısaca, Mimarsinan OSB, Türkiye'nin en teknolojik birkaç organize sanayisi içerisinde yer alacak.


Mimarsinan OSB'de altyapı ne durumda Bölgenizde kaç kişi çalışıyor

Altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Çalışmalar için bugüne kadar 35 milyon lira harcama yapıldı. Geleceğin cazibe merkezi olacak Mimarsinan OSB'de beş yıl sonra 25 bin kişinin çalışacağını tahmin ediyoruz. Bölgede halen 50 tesis üretim yapıyor, 219 parselde proje çalışmaları sürüyor, 57 parsel arsa ise yatırımcı bekliyor. Bu yıl sonunda bölgemizde üretime geçen şirket sayısının 100'ü aşmasını bekliyoruz. Bölgemizde 6 milyon metrekare alanın 4,2 milyon metrekaresi sanayi parseli olarak düzenlenmiş, 1,8 milyon metrekarelik bölüm ise yol, park alanları, spor, sosyal tesisler ve akaryakıt istasyonu için ayrılmıştır. Hızla sanayileşen bölgemizde elektrik, su ve yol gibi bölgeyi rahatlatacak ça-lışmalar tamamlandı. Halen yatırımcı bekleyen arsalar var. Yatırımcılarımıza arsa satışıyla ilgili her türlü kolaylığı gösteriyoruz.

Yatırımcı neden burayı tercih etmeli, neden buraya gelmeli

Okullardaki derslerde üretim yeri seçimi diye bir ders konusu var. Bu derste anlatırlar; lojistik, hammaddeye yakınlığı, işgücü bulunması. Mimarsinan OSB'nin bir avantajı da sanayimizin tam karşısında kurulacak olan Abdullah Gül Üniversitesi. Bu üniversite teknik bir üniversite olacak. Çok güçlü bir üniversitesanayi işbirliği kuracağımıza inanıyorum. Çünkü diğer üniversitelerle de bunu çok iyi bir şekilde yürütüyoruz. Sanayide insan gücü çok önemli. Kayseri'de devlet protokolü ve özel sektör arasında inanılmaz bir işbirliği var. Bu konuda herkes birbirine destek oluyor.
Capital Kayseri