25 / 09 / 2022

Muğlada 35 metrelik köprünün yokluğu yolu 40 km uzattı!

Muğlada 35 metrelik köprünün yokluğu yolu 40 km uzattı!

Muğla'da Çandırda 35 metrelik köprü yapılamadığı için çocuklarının salla yolculuk yapmasına ve taşımalı eğitimle 40 kilometre uzaklıktaki Hamitköy'de öğrenim görecek olmasına veliler tepki gösterdiMuğla'da Çandırda 35 metrelik köprü yapılamadığı için çocuklarının salla yolculuk yapmasına ve taşımalı eğitimle 40 kilometre uzaklıktaki Hamitköy'de öğrenim görecek olmasına tepki gösterdi.

Muğla Köyceğiz'deki Kaunos Harabeleri'ne ev sahipliği yapan 550 nüfuslu Çandır Köyü, eğitimden hastaneye tüm ihtiyaçlarını sal ve teknelerle karşıya geçtikleri Dalyan İlçesi'nden karşılıyor. Köydeki çocuklar da okula gidebilmek için tekne ve sallarla karşıya geçiyor.
Köy halkı, kendilerini Dalyan'a bağlayacak olan 35 metre uzunluğunda bir köprü yapılması talebinde bulundu. Çandır Köyü sakinleri, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün, köydeki çocukların 3 kilometre uzaklıktaki okullarından alınıp, 40 kilometre uzaklıktaki bir başka okula götürüleceği iddiasını da ortaya koydu.

Çocuklarının 1.5 saat yol yapıp Hamitköy'deki okula gitmesine karşı imza kampanyası başlatan Çandır Köyü sakinleri "Bize, 'Siz eski durumunuzdan şikâyetçi oldunuz, basına haber verdiniz. Şimdi bunların acısını çekiyorsunuz' diyorlar. Böyle şey olur mu Çocuklar, her sabah saat 08.00'de teknelerle karşıya geçiyor, akşamüstü yine aynı şekilde geri geliyor. Hava kötü olunca çocukları okula göndermiyoruz" diyerek tepki gösterdi.

'SON KARAR VALİLİĞİN'
Köyceğiz Kaymakamı Yücel Gemici, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Köylülerin konuyla ilgili yazdığı dilekçeyi Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderdik. Şu an yazışmalar sürüyor" dedi. Köyceğiz İlçe Milli Eğitim Müdürü Muammer Yakacık da, Taşımalı Eğitim Yönetmeliği'nde, "Alternatif bir taşımacılık yapılamıyorsa deniz taşımacılığı yapılabilir" maddesi olduğunu belirterek, "Hamitköy'e karayolu ile taşıma olanağı olduğu için öğrencilerin bu yıl Hamit-köy'e gitmesi kararlaştırıldı. Bu konuda da geri dönüş olabilir ancak onun karar verme mercii Valilik" dedi.

Mete SÖNMEZ/Habertürk
Geri Dön