Muharrem Krusko, Bosna'da 229 minare inşa etti!

Muharrem Krusko, Bosna'da 229 minare inşa etti!Minare ustası 75 yaşındaki Muharrem Krusko, savaştan sonra 229 caminin minaresini inşa ederek bir rekora imza attı. Muharrem Usta, kendinden daha çok dünyada minare inşa eden kimsenin olmadığını düşünüyor


Bosna-Hersek'in Maglay kentinde yaşayan 75 yaşındaki Muharrem Krusko, çoğu savaştan sonra olmak üzere bugüne kadar 230 caminin minaresini yaparak bir rekora imza attı.

Ünlü minare ustası Hüseyin Muykoviç'in yanında çalışmaya başlayan Krusko, ilk minareyi 1966 yılında Gluha Bukovica köyünde ustasının desteğiyle birlikte inşa etti. Ustasının, kendisine artık tek başına minare yapacağını, ancak bu ülkede yeni cami yapılmadığı için kendisine başka bir iş bulmasını, bu işi genelde 'emekli insanların' yaptığını söylemesi üzerine Krusko, Hırvatistan'a giderek inşaat işlerinde çalışmaya başladı.

SAVAşž YIKTI O DİKTİ

Bosna savaşının başlaması ve Sırp çetniklerin özellikle camileri hedef alması üzerine, ülkede 614 cami ve 218 mescit yerle bir edildi. Bunun üzerine Hırvatistan'daki inşaat firmasından 'emekli' olan Muharrem Krusko, bir zamanlar öğrendiği, ancak 'ihtiyaç olmadığı' için icra edemediği mesleğine yeniden başladı. 'Savaştan sonra tam 229 cami minaresi inşa ettim' diyen Krusko, çocuklarının da desteğiyle yılda 23 minare yaptıkları zaman bile olduğunu söyledi. Krusko, minare inşa etmeyi sevdiğini ve para için yapmadığını söyledi.

Yeni şžafak