Mustafa Farsakoğlu, kaçak binada 4.5 yıldır kiracı!

Mustafa Farsakoğlu, kaçak binada 4.5 yıldır kiracı!

Adalar Belediye Başkanı, yıllardır yıkılamayan kaçak binada 4.5 yıldır kiracı. Mülkiye Müfettişleri raporunda Başkan hakkında soruşturma açılması talep edildi...


SABAH'ın ulaştığı müfettiş raporuna göre Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu'nun oturduğu altı katlı, bahçeli ve havuzlu bina, kaçak yapı statüsünde. Başkan Farsakoğlu ile Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Sumru Süslü ise çelişkili açıklamalar yaptı. Süslü, Farsakoğlu'nun "Sorun yok" dediği binanın tadilat projelerine aykırı olduğunu ve Adalar'da yıkım kararı verilen 629 binadan biri olduğunu söyledi. Tapuda Recep Palabıyık adına kayıtlı olmasına rağmen gerçekte Zeki İpekçioğulları'na ait olan Büyükada'daki binanın hemen yanındaki 73 parselde ise üç katlı tarihi bir bina bulunuyor. Binanın yıkımına, ilk olarak 1998'de çıkartılan tadilat ruhsatına aykırı inşaattan ötürü karar verildi. İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu sorumluları para cezasına çarptırırken, eski Başkan Coşkun Özden de inşaatı mühürledi. Ancak mühür sökülerek inşaata devam edildi. Savcılığa suç duyurusundan da sonuç alınamadı. Mülk sahibi ayrıca yan parselle arasındaki duvarı yıkıp kendi malı gibi kullanmaya başladı.

MÜFETTİŞ RAPORU
Sonunda İçişleri Bakanlığı olaya el koydu. Mülkiye Müfettişi İlhan Aydın Erbul, 4 Haziran 2010 tarihli ön inceleme raporunda, Başkan Farsakoğlu, Başkan Yardımcısı Ayşen Eskici Özten ve İmar Müdürü Süslü hakkında soruşturma açılmasını istedi. Ayrıca Adalar eski Başkan Coşkun Özden, yardımcıları Ali Ercan Akpolat, İbrahim Çıralı ile eski İmar Müdürleri Aykut Başkan ve Selahattin Uzunay hakkında soruşturma izni talep edildi. Farsakoğlu, mülkiye müfettişine verdiği ifadede ise, "Dosya arşivde olduğu için inceleme altına alınamamıştır. Dosya, yarım kalan yasal işlemleri devam ettirmek üzere yıkım için Mayıs 2010'da Fen İşleri Müdürlüğü'ne gönderilmiştir" dedi.

TADİLAT RUHSATIYLA YENİ İNŞAAT
 20 Şubat 1998'de altı katlı bina için tadilat ruhsatı düzenlendi.
 6 Mart 1998'de yıkılarak yeniden yapılmakta olduğu görülünce bina mühürlendi. Yıkım ve para cezası kararı alındı.
 Ocak 1999'da halen inşaata devam edildiği fark edilince mühür zaptı düzenlendi.
 Şubat 1999'da mühür altına alınan inşaatın bitirildiği, bir de üstüne ruhsatsız olarak 7x12 metre boyutlarında yüzme havuzu yapıldığı görüldü.
 Adalar Belediye Başkanlığı, 5 Mart 1999'da Cumhuriyet Savcılığı'na yazı yazarak parsel maliki hakkında işlem yapılmasını istedi.
 2000-2003 yılları arasında düzenlenen çeşitli tutanaklarda binanın dış kapıları kapalı olduğu için yıkım işleminin gerçekleştirilemediği belirtildi.
 İçişleri Bakanlığı gelen ihbarlar üzerine 2010'da olaya el koydu.
Sabah/İbrahim AYRAL