Çukurova Balkon

Mustafa Tuncel'den Aytaç Durak'a suç duyurusu!

Mustafa Tuncel'den Aytaç Durak'a suç duyurusu!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak hakkında MHP'li meclis üyesi Mustafa Tuncel suç duyurusunda bulunacak


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Durak'la arasında rüşvet kavgası yaşanan Tuncel bugün Durak hakkında suç duyurusunda bulunacak.  Adana  Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ile MHP'li Büyükşehir Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Mustafa Tuncel arasındaki rüşvet tartışması yargıya taşınıyor. Tuncel'in bugün Durak hakkında suç duyurusunda bulunacağı ve saat 13.00'te Seyhan Oteli'nde basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. Tuncel, "Yeni evrakları ve yeni bilgileri savcılığa zamanla vereceğim. İmar değişikliği, haksız kazanç ve haksız rant sağlama konularında suç duyurusunda bulunacağım. Adana'da Aytaç Durak imparatorluğu yıkılacak" dedi. "4 yıllık bir plan çerçevesinde şahit olduğum bütün konuları anlatacağım" açıklaması yapan Tuncel, şöyle konuştu:
 ' Benimle uğraşanların sonu mevta olur' diyenlerin bana gücü yetmez. MHP'nin ihraç talebi de önemsiz.
 Oğlu Gökhan Durak'ın belediyenin üzerinden elini çekmesini istedim. Ama o oğlunun dediğini yapmaya devam etti. Çünkü kendisi oğlu karşısında aciz. Oğlu babasını dövüyor. İstanbul'daki basın toplantısını da oğlu ayarladı. Bu arada Tuncel'in "2 milyar dolar servet yaptı" iddiaları üzerine önceki gün İstanbul Swissotel'de basın toplantısı yaparak "Eşim zengin" diyen Durak'a sivil toplum örgütleri vatandaştan "Eşinin ailesi neden zengin değil" sorusu geldi.

'Eşinin ailesi neden zengin değil?'
 Mahmut Çelikcan (Yüreğir Belediye Başkanı): İstanbul'da değil Adana basınının karşısında belgelerle konuşmalıydı.
 Ümit Özgümüş (Adana Sanayi Odası Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi): Mülkiye başmüfettişinin tespitine göre kendisinin, karısının, çocuklarının ve kardeşlerinin, 1984'te belediye başkanı oluşundan sonra akıl almaz boyutta zenginleştiği ortaya çıktı.
 Sadi Sürenkök( İnşaat Mühendisleri Odası Eski Başkanı ve ADASO Başkan Yardımcısı): Aileden kalmışsa aynı arsaların kardeşlerinde de var olup olmadığını sorgulamak gerekir.
 Mehmet Ali BİLİCİ (İş adamı, AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı): Sormazlar mı adama, zengin bir aileden kız aldınsa, ölen baldızı Kadriye Köymen ile yaşayan kayınbiraderi Faruk Köymen neden zengin değil?
FatmaBaltacı-Murat Karaman/Sabah

Basında yer alan diğer haberler;

'Benimle uğraşan mevta oluyor'

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak sağ kolu Mustafa Tuncel'in kendisi hakkındaki ağır iddialarını yanıtlamak için Adana'dan İstanbul'a geldi. Ancak Durak, basın toplantısında yöneltilen sorulara cevap vermek yerine VATAN gazetesini hedef alan açıklamalar yaptı.

Adana hafta başında, Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak ve Belediye Meclis Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in kavgasıyla sarsıldı. 26 yıldır birlikte hareket eden kader ortakları birbiri hakkında ağır ithamlarda bulundu. Özellikle Tuncel, Durak'ın 2 milyar dolar mal varlığı olduğunu ileri sürdü. VATAN'ın Durak'la yaptığı görüşmede ise servetinin 40 milyon dolar, aylık gelirinin ise 54 bin lira olduğu ortaya çıktı. VATAN'ın haberinden sonra Durak apar topar İstanbul'a gelerek bir basın toplantısı düzenledi.

Eşim zengin kızı, ne yapayım

Swissotel'deki basın toplantısında Durak, servetinin eşinin babasından miras kaldığını öne sürdü: "Belediye başkanı olmadan bana ait 1 milyon 800 bin metrekare arsa vardı. Bunun 1 milyon 400 bin metrekaresi de eşimin ölen babasından miras kaldı. Eşim zengin kızıysa ben ne yapayım! Ben başkan olmasaydım mal varlığım daha da büyüyecekti. Her yerin imar planı değişti. Ama hiçbir zaman suiistimallere yol açan nokta bazlı planlara izin vermedim."

Mahkemeye vereceğim

"Varsa bir şey savcılığa verin, ayıp değil. Ben, bana iftira atan herkesi mahkemeye vereceğim. Beş kişiyi mahkum ettirdim. Bundan sonra sıradaki beş kişi gelecek, göreceksiniz. Ben de 'hodri meydan' diyorum herkese. Benimle ilgili bir şey bula mıyorlar bulamayınca sinirlenip iftira atıyorlar. Benimle uğraşanlar ya mevta oldu (öldü) ya da siyasi mevta oldu." Durak toplantıda iddialarla ilgili soruları sormakta ısrar eden gazetecilere de çıkıştı. Israrlı sorular karşısında bir muhabire, VATAN'ı kastederek, "Herhalde sen o gazetenin muhabirisin" dedi. Muhabir 'Hayır' cevabını verince Durak ile toplantıya katılan VATAN muhabiri arasında şu diyalog geçti:

DURAK: Burada o gazetenin muhabiri var mı bilmiyorum...

VATAN: Vatan gazetesinin muhabiriyim ve buradayız.

DURAK: Gazetenin ismini söyleme!

VATAN: Niye söylemeyeyim, haberimizin arkasındayız.

DURAK: Sizden başka yazan yok ama, basın ilgi göstermiyor.

VATAN: Toplantınızı büyük bir basın gurubu takip ediyor. Şimdi siz bu salona bakıp, basın bu konuyu takip etmiyor mu diyorsunuz?

DURAK: Vatan gazetesine dava açacağım. Bunu burada söylüyorum haberinizde de yazın.

İddiaları yalanlamadı

Yaklaşık 30 basın mensubunun takip ettiği basın toplantısında Durak'ın sorulara cevap verme yöntemi de dikkat çekti. Özellikle mal varlığı ile ilgili sorularda konuyu dağıtarak cevap veren Durak, VATAN'da yer alan, "1.8 milyon metrekare arazisi olduğunu, 397 bin metrekare tarlasının kendi başkanlığı döneminde imara açıldığını" yalanlamadı. Bu yönde gelen ısrarlı sorulara Durak'ın verdiği yanıtlar şöyleydi:

* Soru: 40 milyon dolar servetiniz olduğunu söylediniz

Cevap: Daha fazla da olabilir.

* Soru: Size ait tarla vasfı taşıyan arazilerin başkanlığınız döneminde imara açıldığı iddia edildi.

Cevap: Benim bir çok arazim var. Adana gelişirken bunlar da imar görmüş olabilir.

Okula `olur' dedim

VATAN yazarı Mustafa Mutlu, Durak'ın ailesine ait bir arsanın satış bedelini düşük göstererek vergi kaybına yol açtığını yazmıştı. İddiaya göre Durak arsanın metrekaresini 30 liraya sattığı halde, 18 liradan sattığını beyan etti ve eksik vergi ödedi. Bu iddia ile ilgili olarak Durak şu açıklamayı yaptı: "Bir tek bunu bulmuşlar. Satıştan 613 bin TL aldığım bu yer için 94 bin TL vergi ödedim. Başka kim bunu öder?" Basın mensuplarının sattığı arsanın okul olması için söz verip vermediği yönündeki soruya da "Ben bir yer satmışım. Sattığım yeri alanlar `Okul olsun mu?' dediler; olmasın mı diyeyim? Ama meclis kızdı, okul olmasın dedi" cevabını verdi.

Rüşvet kasedini basına dağıttı

Aytaç Durak, bir süredir kamuoyunu meşgul eden rüşvet kasedini de İstanbul'da düzenlediği basın toplantısında gazetecilere dağıttı.

MHP yakın takipte

MHP Genel Merkezi, Adana Büyükşehir Belediyesi'ndeki "rüşvet" ve "servet" iddialarıyla ilgili tartışmaları yakın takip altına aldı. MHP'li Meclis üyesi Mustafa Tuncel Adana İl Teşkilatı tarafından disipline sevk edildi. 'Partiyi şahsi menfaatlerine alet etmek' suçunu işlediği iddiasıyla, kesin ihracı talep edilen Tuncel'in akıbeti merakla beklenirken Durak'ın serveti de tartışma konusu oldu. MHP'li yetkililer bu konuda VATAN'a yaptıkları açıklamada "Adana'da yaşanan olayları dikkatle izliyoruz. Bir insanın servetinin olması suç değil, ama bu işin içinde suiistimal varsa affedilmez. Servetin başka yollarla kazanıldığı kanıtlanırsa, böyle birinin partimizde işi olamaz. Gelişmeleri hem il teşkilatımız hem de genel merkezimiz büyük bir dikkatle incelemektedir" ifadesini kullandı.

Son seçimde MHP'ye geçti

Üç kez ANAP'tan Adana Belediye Başkanı seçilen Aytaç Durak, 2004 yılında yapılan yerel seçimde AKP'den yeniden belediye başkanı olmuştu. 2009'daki yerel seçimden önce AKP'nin başka aday isimleri üzerinde durması, Durak'ın partisinden istifa etmesine ve MHP'ye katılmasına yol açmıştı. Durak, 2009'daki seçimde beşinci defa belediye başkanı olmuştu.
Öge DEMİRKAN - Deniz GÜÇER/Vatan