Nafiz Gönen: Bitmiş konut almak kredi riskini azaltır

Nafiz Gönen: Bitmiş konut almak kredi riskini azaltır

Gönen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nafiz Gönen, düşük faizli kredilerin konut alımını kolaylaştırdığını, konut satın almak isteyenlerin riske girmemek için tamamlanmış konutları tercih etmesi gerektiğini söylediNafiz Gönen, faizlerin düşmesinin emlak piyasası için büyük avantaj olduğunu, ancak son 10 günde konut satın alımında büyük hareket yaşamadıklarını belirtti.

Bayram sonrası düşük faizlerin konut alımında etkili olacağına inandığını söyleyen Gönen, şöyle konuştu: "Faizle, krediyle konut satın alma, peşin parayla satın almadan daha fazla. Geliriyle birlikte banka kredisini ödeyebilme gücünü ayarlayabilen, konut satın alma kararı verebiliyor. Ana paranın geri ödenmesinde 3 lira yerine 2 lira ödemek, 5 bin lira yerine 3 bin lira ödemek, onların bu kararında etkili olacaktır. Faiz oranları Türkiye'de bundan 2,5-3 yıl önce uygulanan oranlara indi. Bu oranların satışlara olumlu katkı koyacağına inanıyorum."

KONUT ALIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kısa vadeli kredi ödeme şartlarını kabul ederek konut satın alan kişi sayısının her geçen gün azaldığına dikkati çeken Nafiz Gönen, uzun vadeli ödeme programıyla kredi çeken kişi sayısının da arttığını söyledi.

Uzun vadeli periyotla kredi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu kaydeden Gönen, "Uzun vadeli kredi kullanmak, sizin gelirinizin de uzun vadeli garantide olmasını gerektiriyor. Gelirinizle aylık taksitlerinizi eşitlemeniz ve çok ciddi hesap yapmanız gerekiyor" diye konuştu.

Konut sahibi olmak isteyenlere bankaların konut fiyatının en fazla yüzde 75'ini kredi olarak verdiğini ifade eden Gönen, vatandaşın da yüzde 25'ini ödeyerek "taşın altına elini koyduğunu", bunun da kredi geri ödeme miktarını düşürdüğünü savundu. Krediyle konut satın almak isteyenlerin aylık taksit miktarını mutlaka hesaplaması gerektiğine dikkati çeken Nafiz Gönen, şunları kaydetti: "Vatandaşların elma ile elma mukayesesi yapması gerekiyor. Kimi banka faiz oranlarını düşük gösterse de diğer masraflarla oran yukarı çıkıyor. Dosya masrafı, komisyon ve diğer ekspertiz ücreti gibi farklı şekillendirilmiş masraflar çıkıyor. Bunlarla birlikte, kullandığınız kredi miktarı üzerine ödeyeceğiniz faizi de titizlikle hesaplamanız gerekiyor."

KREDİYLE SATIN ALINACAK KONUTLARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Nafiz Gönen, krediyle konut satın almak isteyenlerin öncelikle "projelerin bitim tarihine" dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ekonomik kriz nedeniyle ülkede tamamlanmış ve satılmamış konut miktarının arttığına dikkati çeken Gönen, "Hazır, bitmiş konut tercih etmek, üzerinize alacağınız riski de azaltacaktır. Bir an önce taşınmanızı, evi kullanmanızı sağlayacak, eğer kira gideriniz varsa ödeme miktarınızı da azaltacaktır" diye konuştu.

Güzelbahçe'de Çamlıköy Projesi kapsamında 79 konutu, 2 sosyal tesisi, 2 havuzu ve 2 spor alanını barındıran lüks konut sitesini hayata geçirdiklerini anlatan Nafiz Gönen, 270 ile 350 metrekare arasındaki 2 katlı lüks konutların yüzde 70'ini sattıklarını ifade etti. Gönen,  İzmir  Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki 80 dönüm alanda inşa edilen evlerin yüzde 30'unu da düşük faiz uygulamasıyla birlikte satılacağına inandıklarını kaydetti.
AA