Nesim Ekinci: Konut almak için en uygun zaman!

Nesim Ekinci: Konut almak için en uygun zaman! Nesim Ekinci: Konut almak için en uygun zaman!

MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesinin sektöre can suyu olduğunu söyledi.Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına düşmesinin sektör için can suyu olduğunu söyledi. Ekici, "Alıcı için fırsat döneminden geçiyoruz, ev almanın tam zamanı" diye konuştu.

Gazete Rize'de yer alan habere göre; Merkez Bankası’nın faiz hamlesinden sonra kamu bankalarının da konut kredi faiz oranını yüzde 0.99’a düşürmesiyle ev sahibi olmak isteyenlere ‘ev aldıracak’ fırsatların kapısı açılıyor. Faiz indirimleri gayrimenkul sektöründe de olumlu karşılanırken, bayram öncesi ekonomide atılan bu adımın değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, "Konut faiz oranlarının indirilmesi, hem konut alıcısı hem sektör için önemli bir can suyu oldu ve piyasalara bayram havası erken geldi. Faizlerin yüzde 1’in altına inmesi önemli bir adım. Konut alıcıları için ise şuan diğer önemli bir fırsat ise fiyatlar. Çünkü bir yıl içerisinde malzeme fiyatlarında inşaat malzemeleri fiyatlarında işçiliklerde dâhil olmak üzere yaklaşık olarak yüzde 50-70 oranında bir artış oldu. Bir binanın yapılışında 400-450 kalem sektörle iş yapılıyor. Bütün bu sektörlerin hepsinde artış var, ancak bu maliyet artışları henüz satış fiyatlarına yansımadı. Alıcı için bu dönem fırsat dönemi diyebiliriz"  açıklamasında bulundu.

2019 yılında stokların erimesiyle birlikte yeni projelerde fiyatların artacağını açıklayan Başkan Ekinci, "Özellikle markalı konut üretenler 2 yıldır fiyatları sabit tutmaya gayret etti. Maliyetler bugüne kadar devam eden projelere yansımadı ancak bu böyle gitmeyecek. Bundan sonra yapılacak projelerde bugünün fiyatlarını görmek mümkün olmayacak. O nedenle konut alma niyetinde olanlar bir an önce kendilerine uygun daireleri belirleyip bu faiz indiriminden de faydalanarak harekete geçmeliler" dedi.

Diğer yandan hükümetin geçtiğimiz aylarda konut ve tapu vergilerine yönelik indirimleri yılsonuna kadar uzatıldığını söyleyen Ekinci, şöyle konuştu:

"Mart ayında tapu harçlarının yüzde 4'den 3'e’ ve ‘Konutta KDV’nin yüzde 18'den 8'e’ indirildiği uygulama 2019 yılı sonuna kadar uzatıldı. Banka kredileri, tapu masrafları uygunken şu anda stokta da evler varken ve fiyatlarda uygunken gayrimenkulde yatırım yapmak için cazip bir dönem."

Mersin’in de turizm, ticaret ve nüfus dinamikleri ile önemli bir gelişme kaydederek hem Akdeniz Bölgesi’nin hem de Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri haline geldiğini anlatan Ekinci, sözlerine şu şekilde son verdi:

"Hızlı tren çalışmaları olsun, otoyol bağlantıları olsun Çukurova Havalimanı’nda yürütülen aralıksız çalışmalar olsun tamamlandığında Mersinimizi uluslararası ticarette daha da önemli bir cazibe merkezi haline getirecek. İnşaat sektörümüz son yıllarda kentimize yakışacak bir değişime uğramış ve bugün kaliteli konut üretiminde büyükşehirler ile yarışacak duruma gelmiştir. Bu nedenle biz konut alacak yatırımcılara sesleniyor ve kentimize davet ediyoruz."