Okmeydanı adım adım kentsel dönüşüme yaklaşıyor!

Okmeydanı adım adım kentsel dönüşüme yaklaşıyor!

Okmeydanı adım adım kentsel dönüşüme yaklaşıyor. Ancak Sulukule ve Tarlabaşı örneklerini gören sakinler, kentsel dönüşüm neticesinde başlarına ne geleceğinden endişe ediyor. İkinci bir Sulukule ve Tarlabaşı olacağı ileri sürülüyor...


Okmeydanı'nda başlayacak dönüşümün ikinci bir Sulukule ve Tarlabaşı olacağı ileri sürülüyor. 20 bin hak sahibi korku içinde.


Okmeydanı adım adım kentsel dönüşüme yaklaşıyor. Ancak Sulukule ve Tarlabaşı örneklerini gören sakinler, kentsel dönüşüm neticesinde başlarına ne geleceğinden endişe ediyor. Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle Okmeydanı sakinlerine toplu tapu dağıtımı gerçekleşse de hemen yanı başında o endişeli sakinler gösteri yaptı. Protestoda öne çıkan pek çok husus vardı. Örneğin sahip oldukları evlerine bir kez daha para ödemek zorunda bırakılıyorlar. 1950'lerde para verip yerleştikleri, 1984 yılında yine para vererek tapu tahsis belgesi alan vatandaşlardan, aynı evler için bir kez daha para isteniyor.


BAŞBAKAN TAPU DAĞITTI

Aslında Okmeydanı halkı da kentsel dönüşümden yana. Ve zorlansalar da belli bir miktar ödemeye hazırlar. Ancak tam da burada başka bir sorun baş gösteriyor. Sakinlere daire tapusu değil hisseli tapu veriliyor. Taraf, Okmeydanı'na giderek mahalleliyle konuştu. Beyoğlu Belediyesi'nden kendilerine teklif geldiğinde bu teklife ilk etapta sıcak yaklaştıklarını anlatıyorlar.


100 BİN LİRA ÖDEMEK ZORUNDA

Öyle ki tapu alma hakkına sahip olan 20 bin 874 kişiden 12 bin 122 kişi başvuruda buluşmuş. Ancak bu durumun düşündükleri gibi ücretsiz olmayacağını öğrenmişler. Kendilerine sunulan teklifte cadde üzerindeki arazilerin metrekaresi 1000 liradan başlıyor, iç taraftaki arazilerin ise metrekare 400 ile 600 lira arasında. Yani tapu tahsis belgesiyle yıllardır burada oturan vatandaşlar, evlerine ortalama 100 bin lira ödemek zorunda olduklarını öğrenmişler. Bunun üzerine parayı ödeyen sadece 233 kişi tapusunu almış. Başbakan'ın tapu dağıttığı kişiler de onlar.


Rakamlarla Okmeydanı

» Okmeydanı'nda; 20 bin 874 kişi, hisseli tapu alma hakkına sahip.

» 233 kişi tapusunu aldı.

» 525 kişinin tapu düzenlemesi sürüyor.

» 12 bin 122 kişi ücretsiz olduğunu düşünerek tapu için başvuruda bulunmuştu. Ancak ücret talep edilince, istenen miktarı ödemedi.

» 7 bin 994 kişi hiçbir başvuruda bulunmadı.

Hangi müteahhit gelir ki

Okmeydanı'nda vatandaşa verilen tapular daire tapusu değil hisseli arsa tapusu. Yani evler yıkılıp yenileri yapıldığında tam olarak eski evlerinin yerinde oturacaklarının garantisi yok. Tapu almadan duruma itiraz eden sakinlerin en çok dikkat çektiği nokta burası. Bir de emsalin düşük tutulması gerçeği var. Yani yeni yapılacak evler yüksek katlı olmayacak. Okmeydanı sakinleri yetkililere sesleniyor; "Yüksek katlı eve izin vermeyecekseniz, buraya Okmeydanı hakı sığmaz. Hem hangi müteahhit bu kadar az emsal olan bir araziye bina yapmak ister. Müteahhit nereden para kazanacak"

Beyoğlu Belediyesi, Okmeydanı'ndaki kentsel dönüşüm projesine 30 Mart yerel seçimlerinden sonra başlayacak. Okmeydanı Çevre Koruma üyesi Avukat Ali Coşkun, burada düşük katlı lüks binalar yapılacağını ve kendilerinin bir mektar para ödenerek buradan gönderileceğini düşünüyor.


BİZ NASIL GÜVENELİM

Coşkun, "3. dalga yolsuzluk operasyonunda Beyoğlu Belediyesi'nin de adı geçiyordu. Böyle bir ortamda biz nasıl güvenelim? Ayrıca Fikirtepe'de 4 emsal verilmesine rağmen müteahhitler kar edemeyeceği düşüncesiyle anlaşma yapmadı. Burada 2 emsal veriliyor. Bu demek ki işimiz daha zor. Bir de tabi önümüzde Sulukule ve Tarlabaşı Kentsel Dönüşümü örnekleri var. İnsanlar yerlerinden edilmişlerdi."

Sulukule ve Tarlabaşı korkusu


SULUKULE ve Tarlabaşı korkutuyor 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Varlıkların Yenilenmesi Yasası kapsamındaki pek çok projede, anlaşmaya yanaşmayan vatandaşların mülklerine acele kamulaştırma yapılmıştı. Uygulamanın bir örneği Sulukule'de yaşandı. Sulukuleli vatandaşlar ellerinde gerçek tapusu olmasına rağmen istenilen yeni lüks konutlar için fark bedellerini ödeyemeyeceklerinden dolayı semtlerini terk etmek zorunda kaldılar. Yeni yapılan lüks konutlar 300 bin ile 1 milyon lira arasında satılıyor. Aynı durum Tarlabaşı için de geçerli. Burası hala yıkım aşamasında. Okmeydanı sakinleri bu kötü senaryoların kendi başlarına gelmesinden endişeli.
BİLLUR ÖZGÜL / Taraf  Gazetesi