10 / 08 / 2022

Ömer Arısoy'dan İBB'nin kamulaştırmayı iptal kararına tepki!

Ömer Arısoy'dan İBB'nin kamulaştırmayı iptal kararına tepki!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İBB'nin spor kompleksi yapılması beklenen arazideki kamulaştırma kararını iptal etmesine tepki gösterdi.Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), spor kompleksi yapılması beklenen arazideki kamulaştırma kararını iptal etmesine ilişkin, Kazlıçeşme Mahallesi'ndeki alanda önemli açıklamalar yaptı. 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Arısoy, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), spor kompleksi yapılması beklenen arazideki kamulaştırma kararını iptal etmesine ilişkin olarak,  "Doğrusu imar planı dururken, bizim mülkiyetimizle ilgili davalar devam ederken, bu kararı şaşkınlıkla karşıladık." dedi.

Ömer Arısoy dan İBB nin kamulaştırmayı iptal kararına tepki!

Başkan Ömer Arısoy, Kazlıçeşme Mahallesi'nde Zeytinburnu Spor Kompleksi inşa edilmesi planlanan alanda yaptığı basın açıklamasında, bulundukları arsada uzun yıllar İBB'ye ait bir spor salonu bulunduğunu ve 2018 yılında depreme dayanıklı olmadığı için yıkıldığını söyledi.

Ömer Arısoy dan İBB nin kamulaştırmayı iptal kararına tepki!

Alanda Zeytinburnu Spor Kompleksi Projesi'nin başlatıldığını dile getiren Arısoy, yıkılan salonda özel bir vakfa ait hissenin de 2014 yılında kamulaştırıldığınını söyledi. İBB'nin ocak ayının son encümen toplantısında buradaki kamulaştırmadan vazgeçme kararının teklif olarak geldiğini dile getiren Başkan Arısoy, "AK Partili encümen üyelerinin itirazı üzerine bir hafta ertelendi. 3 Şubat Çarşamba günü buradaki kamulaştırma kararından vazgeçme kararı alındı. Bu karar, Zeytinburnu Spor Kompleksi uygulamasından vazgeçmek demektir. Doğrusu imar planı dururken, bizim mülkiyetimizle ilgili davalar devam ederken, bu kararı şaşkınlıkla karşıladık. Bir an önce İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bu yanlış kararından dönmesini bekliyoruz." diye konuştu.

AK Partili encümen üyelerinin güçlü bir muhalefet gerekçesi olduğuna da değinen Arısoy, "Onlarla birlikte bunun yargıdan döneceğinden eminiz. Ona kalmadan İBB'nin geri adım atmasını bekliyoruz." dedi.

Karara muhalefet şerhi

İBB Kamulaştırma Müdürlüğünün İBB Encümenine sunduğu teklifte "Projenin yatırım önceliğinin bulunmaması ve kamulaştırma bütçesinin daha verimli kullanılması" gerekçe gösterilirken, AK Partili İstanbul Büyükşehir Belediyesi encümen üyeleri teklife muhalefet şerhi koymuşlardı. AK Partili encümen üyeleri uygulamanın kamu adına telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracağı uyarısında da bulunmuşlardı. Kamulaştırma işlemi tamamlanmış ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına tescili de yapılmış gayrimenkulün iadesinin hukuki dayanaktan yoksun olduğu bildirilen muhalefet şerhinde, yürürlükteki imar planı uyarınca kamu yararı bulunduğu ve idarenin tüm eylem ve işlemlerinde kamu yararını gözetmek zorunda olduğu belirtilmişti.

 

İstanbul Zeytinburnu Merkezefendi için riskli alan kararı!