Ordu'daki tarihi cami restore edilecek!

Ordu'daki tarihi cami restore edilecek! Ordu'daki tarihi cami restore edilecek!

Kentteki çalışmalarına hız kesmeden devam eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, Gürcek Mahallesi'ndeki tarihi camiyi restore edecek.Şehrin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkarak geçmişi gelecekle buluşturan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Çaybaşı Gürcek Mahallesi Cami’nde restorasyon çalışması gerçekleştirecek.

“TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, kültür varlığı olarak tescillenen caminin aslına uygun olarak restore edileceğini belirten Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Üzerindeki tabeladan 1979 yılında yapıldığını düşündüğümüz, neredeyse yarım asırlık olan Gürcek Mahallesi Cami’ni yapacağımız çalışma ile ayakta tutacak ve aslına uygun olarak geleceğe taşıyacağız. Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizin tarihi ve kültürel miraslarına sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“ASLINA UYGUN HALE GETİRİLECEK”

Ahşaptan iki katlı olarak hayata geçirilen camide yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalar yapan Başkan Güler, “Yaklaşık yarım asra yakın süredir ayakta kalmayı başarmış ahşap caminin  ömrünü yapacağımız çalışma ile uzatacağız. Çürüyen ahşapları değiştirilecek olan camide çatı kiremitleri aktarılacak ve 522 m2 cami alanında çevre düzenlemesi yapacağız. Camiye sonradan eklenen eklentiler kaldırılarak aslına uygun hale getirilecek. Büyükşehir Belediyesi olarak ilimizde bulunan tarihi çeşme, köprü, cami gibi yapılarımızı onararak geleceğe taşımaya önem veriyoruz” dedi.