Pera Palace'ın 410 numaralı odası artık Ahmet Ümit'in adını taşıyor!

Pera Palace'ın 410 numaralı odası artık Ahmet Ümit'in adını taşıyor! Pera Palace'ın 410 numaralı odası artık Ahmet Ümit'in adını taşıyor!

Pera Palace Otel’in 410 numaralı odası artık ünlü yazar Ahmet Ümit'in adını taşıyor. Bu odada tek gece konaklamanın bedeli 245 euro. Ümit'in komşusu Agahta Christie’nin odası ise tam 345 euro...
MUSTAFA Kemal Atatürk’ten İsmet İnönü’ye Kraliçe II. Elizabeth’e kadar dünya tarihine yön veren önemli kişileri ağırlayan Pera Palace Hotel, tarih ve sanata sahip çıkmak adına oda ve salonlarına tarih boyunca burada konaklamış yazar ve devlet adamlarının isimlerini veriyor. Atatürk’ün dönemsel olarak açılan müze odası otelin en dikkat çeken bölümlerinden. Cumhurbaşkanları İsmet İnönü ve Celal Bayar ile yazarlar Ernest Hemingway, Greta Garbo ve Agatha Christie otelde odası bulunan diğer isimler. Geçen hafta ise tarihi otelde ilk kez bir odanın adı yaşayan bir Türk yazara verildi. O da Ahmet Ümit...


'AGATHA CHRISTIE' HEP DOLU


Türk edebiyatının ünlü isimlerinden, polisiye yazarı Ahmet Ümit artık otelin 411 numaralı Agatha Christie odasının yanındaki 410 numaralı odaya sahip. Ancak Pera Palace otelinin müdavimlerinden olan Agatha Christie’nin odasında konaklamak Ahmet Ümit oadısında konaklamaktan 100 euro daha pahalı. Otelin genel müdürü Pınar Kartal Timer, otelin uluslararası rezervasyon sistemine de Agatha Christie Odası olarak tanımlanan 411 No’lu odanın fiyatının aynı standarttaki diğer odalardan 100 euro pahalı olduğunu söyledi. Timer, boş yer bulmanın neredeyse imkansız olduğu Agatha Christie odasının gecelik konaklama bedelinin 345, aynı standarttaki diğer odaların ise 245 euro olduğunu söyledi.


KRAL DAİRESİ 2.500 EURO


Pera Palace'da gecelik konaklama fiyatları: 

- Greta Garbo Köşe Odası'nda 325 euro 

- Ernest Hemingway Suite'te 445 euro  

- İsmet İnönü Süit'te 845 euro  

- Celal Bayar Süiti'nde 845 euro 

- Piere Loti Süiti'nde 455 euro  

- İmparator Franz Joseph Kral Dairesi'nde 2.500 euro  

- VIII. King Edward Kral Dairesi'nde ise 2.500 eurodan başlıyor.


YENİ SÜRPRİZ UMBERTO ECO


Odalara yazar ismi verilmesinin otelin tarih ve kültür sanata sahip çıkma misyonuyla doğru orantılı olduğunu vurgulayan Timer, önümüzdeki günlerde iki yazara daha oda ismi vermek için teklif götüreceklerini söyledi. Timer, “2 odamızı da daha önce Pera Palace’da konaklayan Umberto Eco ve Paulo Coelho’ya ayırmak istiyoruz” dedi. Zülfü Livaneli’nin önemli bir kısmı Pera Palace Otel’de geçen Serenad isimli romanı çıktıktan sonra kendisine de bu öneriyi sunduklarını belirten Timer, “Livaneli de bu fikre çok sıcak baktı ancak işlerinin yoğunluğu nedeniyle bağlantımız koptu. Tabii hâlâ Zülfü Bey’in adını bir odaya vermek isteriz” diye devam etti. 


Şenay Büyükköşdere/Akşam