Projelerde 'hamam' sefası başladı

Projelerde 'hamam' sefası başladı Projelerde 'hamam' sefası başladı

Her geçen gün birbirinden farklı sosyal donatıların yer almaya başladığı konut projelerine hamamda eklendi.


Her geçen gün birbirinden farklı sosyal donatıların yer almaya başladığı konut projelerinde, rekabette öne çıkmak isteyen firmalar, buz pateni ve helikopter pisti, golf sahası, teleskoplu gözlem evi, botanik bahçeleri ve SPA'ya şimdi de Türk hamamını ekledi. Aralarında Dilman Towers, Checklife, PelicanHill, Ayışığı, Levent Loft Bahçe, Gardens of Babylon, Fiyaka, Rose Marine'in de bulunduğu projelerdeki bu hamamların büyüklükleri, 30 metrekareden başlayıp, 350 metrekareye kadar ulaşıyor.

Gayrimenkul şirketlerinin arasında yaşanan yoğun rekabet, İstanbul'da uygulamaya konulan konut projelerinde her geçen gün birbirinden farklı sosyal donatıların yer almasını sağlıyor. Kapalı-açık havuz, tenis kortu ve basketbol sahalarının standart hale geldiği bu projelerde artık, rekabette öne çıkmak isteyen firmalar, helikopter ve buz pateni pisti, golf sahası, teleskoplu gözlem evi, botanik - meyve bahçeleri ve SPA'ya şimdi de Türk hamamını ekledi. Aralarında Dilman Towers, Checklife, PelicanHill, Ayışığı, Levent Loft Bahçe, Gardens of Babylon, Fiyaka, Rose Marine'in de bulunduğu projelerdeki hamamların büyüklükleri, 30 metrekareden başlayıp, 350 metrekareye kadar ulaşıyor.  Projelerde yer alan Türk hamamların firmalara maliyeti ise metrekare başına 1000 YTL'yi buluyor.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan rekabet, sosyal donatılardan daire özelliklerine, mimariden fiyatlara kadar pek çok alanda kendini gösteriyor. Projelerinde her türlü sosyal donatının olmasına dikkat eden gayrimenkul kuruluşlarının tercihlerinin başında da Türk hamamları yer alıyor. Türkiye'nin her yerine yayılmış olan hamamlar İstanbul ve Bursa'da yoğunluk kazanıyor. Bu da, İstanbul'da inşa edilen konut projelerine yol gösteriyor. Bu projelerin yaklaşık yüzde 45'inde hamam bulunuyor. Bunda da, hamamların Türk kültürünü yansıtması, sağlık ve sosyallik açısından tercih edilmesi etkili oluyor. Günümüzde turistik mekanlar halini de alan Türk hamamları, buhar odaları, sauna, masaj odaları ve spa konseptiyle birlikte projelerde kendini gösteriyor. Türk hamamını kullanan site sakinlerinden ayrı bir ücret talep edilmiyor.

300 bin dolara çıkıyor
Sosyal tesislerinde Türk hamamı bulunan projelerinde arasında Çakırlar Şirketler Grubu'nun Bodrum'da hayata geçirdiği Gardens of Babylon 350 metrekarelik hamamıyla dikkat çekiyor. Bu hamamın projeye maliyeti ise 300 bin dolar oluyor. Teknik Yapı'nın Kadıköy'ün en büyük yeşil alanına sahip Dilman Towers projesi ile Uplife Park ve Uprise Elite projelerinin her birinde 4 adet 11 metrekatelik Türk hamamı bulunuyor. Bu hamamların maliyeti ise 80 bin YTL'yi buluyor. Arsan Yapı'nın Checklife projesinde kadın ve erkekler için 55 metrekarelik 210 bin dolar değerinde iki ayrı hamam yer alıyor. Akfen GYO'nun Levent Loft Bahçesi'nde 27 bin Euro'luk 22 metrekare büyüklüğünde hamam yer alırken, Demir İnşaat'ın 30 metrekarelik 2 adet hamamı bulunuyor. Bu hamamların birinin maliyeti ise 25 bin YTL oluyor. Fi-Yapı'nın Fiyaka projesinde de 40 bin YTL'lik 40 metrekarelik hamam bulunacak. KKG Group'un Pelican Hill projesinde bulunan 312 metrekarelik Türk Hamamı'nın maliyeti 125 bin dolara yükseliyor. Gül Yapı'nın Rose Marine projesinde ise 120 bin YTL değerinde iki adet 40'ar metrekarelik Türk Hamamı yer alıyor.

İstanbul'un hamamlı projeleri
İSTANBUL'daki hamamlı projeler arasında yer alan Dilman Towers, Checklife, PelicanHill, Ayışığı, Levent Loft Bahçe, Fiyaka, Rose Marine'in dışında, Beyaz İnşaat'ın Beyaz City, Ulusoy-Ertaş'ın Akse Yaşam Konutları, Delmar Yapı'nın Elit Yaşam Konakları, Say Tapı Teknolojinin Starlife projesi, BNS İnşaat'ın Tarabya Evleri, A-Z Yapı'nın Meritlife Göl Konakları ve Meritlife Kent, Keleşoğlu Group'un Ginza Residence, Muscan İnşaat'ın Palmiye Evleri, Gaffaroğlu İnşaat'ın Sunrise Residence, Dervişoğlu İnşaat'ın Magictown, Keleşoğlu'nun Ginza Lavinya Park, Gökyüzü Residence, Krea'nın L'ist İstinye, Mutlu İnşaat'ın Metroport, Nazar İnşaat'ın Atapark Residence ve Park Panorama Residence, Emay-İpek'inKentPlus, Taşyapı'nın Mashattan, Kuzu Grup'un Spradon Evleri, Baytur İnşaat'ın Stargate Konutları, Dumankaya'nın Vizyon ve Ağaoğlu'nun Eltes Güneşi'nde de Türk hamamı yer alıyor.