REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 0,65 arttı!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 0,65 arttı! REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 0,65 arttı!

GYODER ve Reidin tarafından Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan 2016 Raporu açıklandı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan'da yüzde 0,65 arttı.GYODER ve Reidin tarafından Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan Yeni Konut Fiyat Endeksi Nisan 2016 Raporu açıklandı.


Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Nisan ayında bir önceki aya göre %0.65 oranında; geçen yılın aynı dönemine göre %8.50 oranında; endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise %69.70 oranında artış gerçekleşmiştir.
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Mart'ta yüzde 0,65 arttı!Haber AA'da şu şekilde yer aldıTürkiye'nin en büyük 7 şehrinde geçen yılın nisan ayına göre satılık konut fiyatlarının en çok yükseldiği il, yüzde 32,64 ile Yalova oldu.


Türkiye İş Bankası açıklamasına göre, REIDIN Emlak Endeksi nisan ayı raporu yayımlandı.


Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki inşaat sektörünün nabzını ölçen ve Türkiye İş Bankasının desteğiyle hazırlanan, 62 il, 221 ilçe ve 1.083 mahalleyi kapsayan REIDIN Emlak Endekslerine göre, inşaat sektörünün büyüme potansiyeli devam ediyor.


Türkiye'nin en büyük 7 şehrinde geçen yılın nisan ayına göre satılık konut fiyatları en çok yüzde 32,64 ile Yalova'da yükseldi. Yalova'yı, Çanakkale ve Antalya takip etti. Kiralar en çok yüzde 29,09 ile Ordu'da arttı. Ordu'yu, Çanakkale ve İstanbul izledi.


REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre İstanbul Asya Yakası'ndaki projelerin fiyatları, Avrupa Yakası'na kıyasla 8,8 puan fazla artış gösterdi. İş Bankasının uygun koşullarla konut kredisi fırsatı sunduğu Türkiye genelindeki konut projelerine "isteevim.com.tr"den ulaşılabiliyor. 


Amortisman süresi bakımından, satın alınan evlerin kiraya verildiğinde alış fiyatını en kısa sürede çıkarabildiği illerin başında 15 yıl ile Van geldi. Amortisman süresi en uzun ise 24,3 yıl ile Aksaray'da gerçekleşti. 


Yıllık brüt kira getirisi bakımından en yüksek getiri oranı Van’da görülürken, en düşük getiri oranına sahip il Aksaray oldu.


Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Haki, REIDIN ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan Emlak Endeksleri ile ilgili, "REIDIN tarafından hazırlanan endekslerin, ülkemizde konut inşaat sektörünün potansiyelini değerlendirmede bir ayna görevi gördüğünü düşünüyoruz. Bu sebeple sektörün bankacılık ayağına önemli ölçüde yön veren bir kuruluş olarak endekslerin hazırlanmasına katkı sunmaktan memnunuz." değerlendirmesinde bulundu.AA