Riskli yapıların satışı ve kiralanması yasaklanmalı!

Riskli yapıların satışı ve kiralanması yasaklanmalı! Riskli yapıların satışı ve kiralanması yasaklanmalı!

21 yıl önce yaşanan Marmara depreminin yıl dönümünde açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, ''Riskli yapıların satış, kiralama süreçlerine engeller getirilmeli. Hatta zorunlu olarak dönüşüme alınmalı'' dedi.1999 yılında yaşanan 17 Ağustos depreminin ardından Marmara Bölgesinde yaşanan eski yapılarda deprem riski sürüyor. 

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre ülkemizde şimdiye kadar Kentsel Dönüşüm kapsamında 505 bin 618 bina yıkıldı. Riskli yapı tespiti yapılan bağımsız bölüm sayısı ise 621 bin 641 oldu. Geçen dönem içerisinde az katlı olup, yüksek imar hakkı olan birçok yapı yenilendi. Lakin çok katlı olup, daha az katlı imar hakkı olan yapılar için risk devam ediyor. İmar barışı ile sekteye uğrayan kentsel dönüşüm sürecinin yavaşlaması, eski yapılar için riski devam ettiriyor” ifadelerini kullandı.  

Eski Yapıları Belediyeler Kontrol Etmeli

Özelmacıklı “Belediyeler imar kanununa aykırı olarak inşaa edilmiş olan ve kaçak katları olan yüksek katlı yapılara öncelik vermeli. Bu binalar için riskli yapı tespit raporu zorunlu olarak yaptırtılmalı. Riskli yapıların satış, kiralama süreçlerine engeller getirilmeli. Hatta zorunlu olarak dönüşüme alınmalı. Kentsel dönüşüm finans çözümleri ile birlikte banka ve sigorta kontrolleri ile sürdürülmeli” açıklamasında bulundu. 

DASK Primleri Dönüşümde Kullanılmalı

DASK verilerini açıklayan Altın Emlak Genel Müdürü “Mevcut durumda 17 milyon 682 bin 80 konuttan, 9 milyon 772 bin 790’nında Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi bulunuyor. Yani sigortalılık oranı yüzde 55,3 seviyesinde. Üretilen bu poliçelerin istatistiklerini incelediğimizde ise 404 bin 363 poliçe, 1975 öncesinde inşa edilen binalarda yer alıyor. 1976 – 1999 arasında inşaa edilen yapılarda ise 2 milyon 522 bin 832 poliçe yer alıyor. Bir de bu tarihlerde yapılıp, poliçesi olmayan taşınmazlar var. DASK primleri kentsel dönüşümde kullanılmalı, riskli yapılar mezara dönüşmemeli” diye konuştu.