14 / 08 / 2022

Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışması başvuruları 1 Mart'ta başlıyor!

Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışması başvuruları 1 Mart'ta başlıyor!

Rönesans Holding’in, üniversite öğrencileri özelinde bu yıl yedincisini düzenlediği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması için başvuru süreci 1 Mart 2021 itibariyle başladıGelecek nesillerin daha sağlıklı ve çevre dostu yapılarda yaşam sürmesi vizyonuyla faaliyet gösteren Rönesans Holding’in, üniversite öğrencileri özelinde bu yıl yedincisini gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışması için başvuru süreci 1 Mart 2021 tarihi itibariyle başladı. Ana teması “Pandemi ile Değişen Yaşam Alanları” şeklinde belirlenen yarışmaya, geleceğin profesyonelleri “Barınma Alanları, Çalışma Alanları ve Sosyal Alanlar” olmak üzere 3 ana başlıkta oluşturdukları projelerle başvurabilecekler. Yarışmanın son proje teslim tarihi ise 23 Mayıs 2021 şeklinde belirlendi.  

Projeler, alanında uzman bir jüri tarafından değerlendiriliyor

Üniversite öğrencilerini sürdürülebilirlik kavramına eğilmeye davet eden yarışmada, katılımcıların pandemiyle değişen ve pandemi sonrası dönüşebilen mekânlar için; sürdürülebilirlik ilkeleriyle uyumlu, yenilikçi, işlevsel, ekonomik ve esnek çözümler içeren tasarımlar ortaya koyması hedefleniyor. Yarışmaya mimarlık ve mühendislik eğitimi alan lisans ve lisans üstü öğrencileri, bireysel veya en fazla beş kişiden oluşan ekiplerle katılaım gösterecek.

Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışması başvuruları 1 Mart ta başlıyor!

Projeler, uzman bir ekip tarafından konseptin, kurgunun, tasarımın özgünlüğüne, fonksiyonel oluşuna, sürdürülebilir bir çözüm içermesine, hazırlanan proje raporunun açıklayıcı ve net oluşuna, sunumun projeyi açık biçimde ortaya koyup koymadığına bakılarak değerlendirilecek. Değerlendirme komitesinde altı kişilik Rönesans üst düzey yönetici mimar ve mühendislerin dışında Gazi Üniversitesi’den Prof. Dr. Füsun Demirel, Mimar Sinan Üniversitesi’den Prof. Dr. Ayşin Sev ve İstanbul Teknik Üniversitesi’den Doç. Dr. Nuri Serteser bulunuyor.

Ödüller dikkat çekiyor 

Yarışmada dereceye girecek geleceğin mimar, mühendis ve şehir planlamacıları, Rönesans Holding bünyesinde bulunan, lisans bölümünden mezun gençlerin gelecek ile ilgili kaygılarını azaltmak, eğitim hayatı ile iş hayatı arasında ara kesit olacak olan bir program olan Pusula programı için mülakat imkanına sahip olacak.. Yarışma sonucunda belirlenecek birinciye 20 bin TL, ikinciye 16 bin TL, üçüncüye ise 14 bin TL para ödülü verilecek. Ayrıca yarışma kapsamında 10.000’er liralık çeşitli mansiyon ve özel ödüller de bulunuyor. 

Yarışma ile 100 binden fazla gence ulaşıldı

İlki 2015'te gerçekleştirilen yarışmaya geçtiğimiz yıl 585 projeyle Türkiye’nin farklı bölgelerinde 75 üniversiteden toplam 900 öğrenci katılım göstermişti. Sürdürülebilirliği kurumsal kültürünün merkezine koyan Rönesans Holding, bu yarışmanın dışında, her yıl ortalama 25 farklı üniversite ziyareti yaparak; sürdürülebilirlik, bilgi modelleme, iş sağlığı ve güvenliği, kalite, inşaat ve mimarlıkta yeni teknik ve uygulamalar konusunda bilgi paylaşımı ve kariyer yönlendirmesi gerçekleştiriyordu. Yarışmayla şimdiye kadar 100 binden fazla gence ulaşıldı. Pandemi ile beraber etkinliklerine çevrimiçi devam edecek olan Rönesans’ın Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışması ile ilgili detaylı bilgiye ve şartnameye, yarışmaya özel hazırlanan “ronesans. com/surdurulebilirlik/sgt” web sitesinden erişmek mümkün.

 

Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışmasının ödül töreni yapıldı!