Sağlık Bakanlığı, hastanelerde ticari alan açılmasını istedi!

Sağlık Bakanlığı, hastanelerde ticari alan açılmasını istedi!Sağlık Bakanlığı, hastanelerden kurum içinde 'ticari alan' açılmasını istedi. Yazıda ticari alanların ne olacağıyla ilgili net bir sınır yok...


Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, hastanelere ‘Hastane içinde yeni ticari alanlar oluşturun ve kiralayın ' talimatını verdi. Yeni ticari alanlar içinde aile hekimlerinin kiralayabileceği yerler de olacak. Böylece aile hekimlerinin hastanelerin kiracısı olması dönemi başlayacak.

Strateji Geliştirme Başkanlığı geçen aylarda hastane ve birinci basamak sağlık kurumlarında ticari amaçla yer oluşturulması ve buraların kiraya verilmesiyle ilgili bir yazı gönderdi. Ancak konuyla ilgili tereddütler oluşunca, bakanlık yeni bir yazı gönderip, konuya açıklık getirildi. Buna göre Sağlık Bakanlığı 'na bağlı hastane ve birinci basamak sağlık kurumları ticari amaçla kullanılması için yeni bölümler oluşturacak. Bu alanlar büfe, kantin, çay ocağı gibi yerler olabileceği gibi aile hekimlerine kiralanabilecek alanlar da olacak. Ticari alanların ne olacağı konusundaysa net bir sınırlama yok. Kirayla oluşacak gelirse ilgili kuruma direkt gelir olarak yansıyacak.

Kiralar kuruma kalacak

Sağlık Bakanlığı bu konuda yanlış anlamaların olduğunu belirterek, hastanelere “Siz kiraya vereceksiniz ve kira gelirlerini de kendi döner sermayenize gelir kaydedeceksiniz. Kiraya verdiğiniz yerlerde sözleşme hükümlerine uygun olarak yasal yaptırımları uygulayın ve kira bedelinin tahsis edilmesini sağlayın ” uyarısında bulundu.

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Genel Sekreteri Sıddık Akın 'sa bakanlığın bu uygulamasına tepki gösterdi. Akın şunları söyledi:

‘şžirket gibi çalıyor '

“Sağlık Bakanlığı 'nın genel stratejisi, sağlığı bir hak olmaktan çıkarıp, üretim ve tüketime indirgiyor. Bunun son somut göstergesi de bu. Mekanların özelleştirilmesi ve ticari mekan olarak kullanılması, hastanelerin kamusal hizmet yerine özel birer şirket gibi çalıştığını gösteriyor. Kaldı ki Sağlık Bakanlığı 'na bağlı kantinler, kafeteryaların ve yeni açılacak ticari yerlerin ihalelerinde yasadışı birçok grubun devreye girdiğini ibretle görüyoruz. ”
Radikal/Hacer Boyacıoğlu