Sahibinden.com'un işlem hacmi 9 milyar doları geçti

Sahibinden.com'un işlem hacmi 9 milyar doları geçti

Sahibinden.com'da 2009 yılının ilk 6 ayında 9,1 milyar dolarlık ticaret gerçekleştiAyda 9,5 milyon farklı kişinin ziyaret ettiği platform, satın almanın yanı sıra, rayiç bedelini öğrenmek ve piyasa araştırması yapmak için de kullanılıyor. Platformda bulunan tüm ürünlerin satış fiyatlarının ilk elden, yani sahipleri tarafından belirlenmesi nedeniyle piyasalardaki değişimler anında "sahibinden piyasası"ndaki ürünlerin fiyatlarına ve satışlarına yansıyor. Gerçekleşen ticaretin hacmi ayda 1,5 milyar dolara ulaşan Sahibinden Piyasası'nın detayları, tüketici davranışları ve piyasalar ile ilgili önemli bir gösterge niteliği taşıyor.
 
Konut satışlarında en gözde ilçe İstanbul Ataşehir
sahibinden.com aracılığı ile 2009 yılının ilk 6 ayında yaklaşık 50.000 adet konut yeni sahiplerine kavuştu. Yaklaşık 160 bin adet aktif satılık konut ilanının bulunduğu platformda, alım sırasında tüketicilerin en çok tercih ettiği semtlerin başında Ataşehir geliyor. Ataşehir'i Pendik ve Beylikdüzü ilçeleri takip ediyor. sahibinden.com'un Türkiye genelindeki bölge ofislerinden alınan bilgilere göre, özellikle Muğla ilindeki konutlara gösterilen ilgi oldukça fazla. Platformda bu bölgede yer alan satılık konutlarla ilgili yapılan arama sonuçlarında da 2009 yılının ilk 6 ayında yaklaşık %40'lık bir artış gözlemleniyor.
 
Günde ortalama 600 araç satılıyor
Ayda 200 milyondan fazla otomobille ilgili aramanın yapıldığı ve aylık 270 milyon $'lık otomobil ticaretinin gerçekleştiği sahibinden.com, otomobil almak veya satmak isteyen kişilerin ziyaret ettiği portallar arasında ilk sırada yer alıyor. Her marka ve modele ait sıfır veya ikinci el araçlara kolayca ulaşılabilen platformun sahip olduğu gelişmiş arama sistemi sayesinde, detaylı kriterlere göre arama yapılabiliyor. Günde ortalama 600 adet araç satışının gerçekleştiği sahibinden.com'da en çok aranan otomobil markalarına bakıldığında ilk sırayı BMW alıyor. BMW'yi sırasıyla Renault, Volkswagen ve Opel izliyor. sahibinden.com'da en çok satılan otomobil markalarına bakıldığında ise arananların aksine farklı markalar öne çıkıyor. En çok satılan otomobil markası Renault. Renault'u çok az bir farkla Opel izliyor. Liste Volkswagen, Tofaş, Ford şeklinde devam ediyor. En çok aranan marka olan BMW, satın alınan otomobiller listesinde ise ancak 7. sırada yer alıyor.
 
Tüketici, Mart ayından itibaren daha düşük fiyatlı ürünleri tercih etmeye başladı
Alışveriş kategorisinde yapılan satışlar incelendiğinde, Mart ayından itibaren satılan ürünlerin fiyatlarındaki düşüşler dikkat çekiyor. Krizin iyice hissedilmeye başladığı Mart ayından itibaren tüketiciler daha düşük fiyatlı ürünleri tercih etmeye başladılar. En çok aranan ve satılan ürünlerin başında bilgisayar ve cep telefonu olan platformda, satılan ürün adetleri mevsimsel değişimlere göre farklılıklar gösteriyor. Yazın gelmesi ile birlikte Nisan ayından itibaren kamera & fotoğraf kategorisinde bulunan ürünlerin satış adetlerinde %20'lik, bahçe & yapı kategorisinde bulunan ürünlerin satış adetlerinde ise %28'lik bir artış gözlemlendi. Özel günlerin bulunduğu aylarda ise takı & mücevher, saat, giyim & aksesuar gibi hediyelik eşyaların yer aldığı kategorilerdeki artışlar göze çarpıyor.

Konuyla ilgili basında yer alan haberler

'sahibinden.com'un işlem hacmi 9 milyar dolar

2009 yılının ilk altı ayında 9.1 milyar dolarlık ticaretin gerçekleştiği sahibinden.com, sahip olduğu geniş ilan portföyüyle piyasaların nabzını tutuyor. Ayda 9.5 milyon farklı kişinin ziyaret ettiği platform, satın almanın yanı sıra, rayiç bedelini öğrenmek ve piyasa araştırması yapmak için de kullanılıyor. Platformdaki tüm ürünlerin satış fiyatlarının ilk elden, yani sahipleri tarafından belirlenmesi nedeniyle piyasalardaki değişimler anında `sahibinden piyasası'ndaki ürünlerin fiyatlarına ve satışlarına yansıyor. Sitede gerçekleşen ticaret hacmi ayda 1.5 milyar dolara ulaşıyor.

İstanbul Ataşehir gözde
Sahibinden.com aracılığı ile 2009'un ilk altı ayında yaklaşık 50 bin adet konut yeni sahiplerine kavuştu. Yaklaşık 160 bin adet aktif satılık konut ilanının bulunduğu platformda, en çok tercih ettiği semtlerin başında Ataşehir geliyor. Ataşehir'i Pendik ve Beylikdüzü ilçeleri takip ediyor. sahibinden.com'un Türkiye genelindeki bölge ofislerinden alınan bilgilere göre, özellikle Muğla ilindeki konutlara gösterilen ilgi oldukça fazla. Platformda bu bölgede yer alan satılık konutlarla ilgili yapılan arama sonuçlarında da 2009 yılının ilk altı ayında yaklaşık yüzde 40'lık bir artış oldu.

Günde 600 araç satılıyor
Ayda 200 milyondan fazla otomobille ilgili aramanın yapıldığı ve aylık 270 milyon dolarlk otomobil ticaretinin gerçekleştiği sitede en çok aranan otomobil markalarında ilk sırayı BMW alıyor. Alışverişte mart ayından itibaren satılan ürünlerin fiyatlarındaki düşüşler dikkat çekiyor. Mart ayından itibaren tüketiciler daha düşük fiyatlı ürünleri tercih etmeye başladılar. 2000 yılında kurulan sahibinden.com, 900 binden fazla aktif ilanı, ayda yaklaşık 1 milyar sayfa görüntülenmesi ve aylık 9.5 milyon tekil ziyaretçi sayısına sahip.
Radikal