Çukurova Balkon

Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi Gözlemevi ve Planetaryum, 14 Şubat'ta açılacak!

Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi Gözlemevi ve Planetaryum, 14 Şubat'ta açılacak! Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi Gözlemevi ve Planetaryum, 14 Şubat'ta açılacak!

Sancaktepe Bölgesi 'nin ilk ve tek bilim merkezi olan Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi Gözlemevi ve Planetaryum, 14 Şubat Cuma saat 14.00 'te açılacak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Sancaktepe Belediyesi ve Sancaktepe Kaymakamlığı ortaklığı ile hazırlanan, İSTKA destekli Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi, Gözlemevi ve Planetaryum, 14 Şubat Cuma saat 14.00'te açılacak. 


9 metre iç çapında 52 kişi kapasiteli bir planetaryum, 240 metrekare büyüklüğünde Bilim Atölyesi ve 14'' Katadioptrik Teleskoplu Otomatik kubbeli gözlem evinden meydana geliyor. 


Bölgedeki ilk ve tek bilim merkezi olan Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi, Gözlemevi ve Planetaryum'da Gezegenevi, Yıldızevi ya da Gökevi olarak adlandırdırılan Planetaryumlar projektörden ve küresel bir tavandan meydana geliyor. 


Projektörden küresel tavana yansıtılan gökyüzü simülasyonu ile gezegenler, ay, takımyıldızları ve bu gibi birçok astronomik olayları gerçekçi bir şekilde izleyebileceğiniz ve astronomi hakkında birçok bilgi edinebileceğiniz yerler olarak tasarlandı. Aynı zamanda dijital planetaryumlarda küresel ekrana göre özel olarak hazırlanmış 25 dakika ile 40 dakika arasında değişen film gösterimleri de izlenebiliyor.


Planetaryumlar okulların eğitim sistemini destekleyici programlarla çocukların temel astronomi bilgisine etkin destek olabiliyor. Ayrıca ışık kirliliği yüzünden çok net görünmeyen gökyüzünü daha net görebilme imkanı sağlıyor. 


Ayrıca özel olarak hazırlanmış dijital projeksiyon sistemi ile küresel bir ekrana yansıtılan gökyüzü simülasyonu da olacak. Tüm bunların yanı sıra Sancaktepe Planetaryumu’nda özel olarak hazırlanmış, farklı konularda ve yüksek çözünürlüklü film gösterimleri de izlenebilecek.


Sancaktepe Bilim ve Deney Merkezi, Gözlemevi ve Planetaryum görselleri 

Kübra GENÇ/Emlakkulisi.com