19 / 08 / 2022

şžanlıurfa'da kaçak yapıların yıkımında gerginlik!

şžanlıurfa'da kaçak yapıların yıkımında gerginlik!

şžanlıurfa 'daki kaçak yapıların yıkımında, direnenlere müdahale eden polisin orantısız güç kullandığını iddia eden bir grup kadın, olayı protesto etti  Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan bir grup kadın adına Mazlum-Der şžanlıurfa şžube Başkanı Meral Dervişoğlu, basın açıklaması yaptı.  Kadınlara yönelik zaman zaman yaşanan şiddet olaylarına değinen  Dervişoğlu, 'Bizler güvenlik güçlerinden bu konuyla ilgili çözüm beklerken,  başka acı verici bir olay daha yaşadık' dedi.

Kentte hazine arazisi üzerine inşa edilmek istenen kaçak yapıların dünkü yıkım çalışmaları sırasında olaylar çıktığını hatırlatan Dervişoğlu, şunları  kaydetti:

'Yıkıma direnen ve çoğunluğu kız çocuklarından oluşan 10 kişilik bir grup ise kendilerini komşularının evine attı. İkna çabasına rağmen gruptakiler,  dışarı çıkmamak için direnince eve giren polis, kadınları dışarı çıkarmak için  uğraştı. Bazı kız çocuklarının baygınlık geçirdiği gerginlik sırasında, direnmeyi  sürdürenler ise polis tarafından coplanıp yerlerde sürüklenerek yaka paça  gözaltına alındı. Kız çocuklarının başörtüsü başlarından çıkarılarak, ellerine  kelepçe olarak bağlanmıştır. Bu büyük bir insanlık ayıbıdır.'

Bu konuyla ilgili belediyeyi de eleştiren Dervişoğlu, 'Belediye, neden yıkıma hazine arazisi üzerinde yükselen iktidar çevrelerinin çok katlı  otellerinden başlamıyor' dedi. Dervişoğlu, 'kız çocuklarına' orantısız güç kullanan polisler hakkında
soruşturma başlatılmasını istediklerini de ifade etti.

Bu arada dün gerçekleşen yıkımla ilgili gazete kupürleri ve çeşitli dövizlerin taşındığı basın açıklaması sırasında, gruptaki bazı kadınların  ellerini başörtüsüyle bağladığı görüldü.

AA