28 / 06 / 2022

Şehir hastanelerine 8 ayda 5.1 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödendi!

Şehir hastanelerine 8 ayda 5.1 milyar TL kira ve hizmet bedeli ödendi!

Şehir hastanelerine 8 ayda 17 devlet hastanesi yapılabilecek miktarda ödeme yapıldı. Ödemeler 25 yıl devam edecek.Devlet bütçesinden şehir hastanelerini işleten şirketlere ödenen kira ve hizmet bedeli 8 ayda 5 milyar 133 milyon TL oldu. 2020'nin Ocak-Ağustos aylarını kapsayan dönemde yapılan bu ödeme, şehir hastanelerinin maliyetini ortaya koydu. 

Sağlık Bakanlığı'nın resmi mali tablolarındaki verilere göre, firmalara sadece 8 aylık dönemde kira ve hizmet bedeli adı altında ödenen bu ödemeyle devlet kendisi hastane yapsaydı, bugün her biri 500'er yataklı 17 tane devlet hastanesi yapılacaktı. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre; bu parayla devlet hastanesi yerine, devlet kendi kaynaklarıyla şehir hastanesi yapıp kendisi hizmet sunsaydı, bugün her biri bin 50 yataklı 5 tane şehir hastanesi yapılmış olacaktı. Bu yatırımlarla birlikte hastanelerdeki mevcut yatak kapasitesine 8 bin 555 yatak daha ilave edilecekti. 

RANT DÜZENİ

Resmi veriler üzerinden teknik çalışma yapan CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Cumhurbaşkanlığı 2020 Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon TL bütçe ayrıldığını belirterek şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanlığı henüz yıl bitmeden, sadece ilk 8 ayda şirketlere 5 milyar 133 milyon lira kira ve hizmet bedeli ödemesi yapmış. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon lira bütçe ayrılırken, hizmetteki 10 şehir hastanesinin sadece kira ve hizmet bedelleri için 5 milyar liradan fazla ödeme yapılması rant düzeninin en açık göstergesidir.

Şehir hastaneleri için kira ve hizmet ödemelerinin sözleşmeler kapsamında en 25 yıl süreceği düşünüldüğünde kamu üzerindeki yük milyarlarca lirayı bulacaktır. Buradan da net bir şekilde anlıyoruz ki; ocak-ağustos aylarında şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen miktarla tam teşekküllü 1050 yataklı en az 5 şehir hastanesi ya da 500 yataklı en az 17 devlet hastanesi yapabilir.”

Şehir hastaneleri binaları geç mi tamamlanıyor?