Siemens, Sürdürülebilir şžehirlerde yaşama çağırıyor!

Siemens, Sürdürülebilir şžehirlerde yaşama çağırıyor! Siemens, Sürdürülebilir şžehirlerde yaşama çağırıyor!

Siemens, 6-10 Ekim 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı"na œSürdürülebilir şžehirler teması ve bu alanda ürettiği çözümlerle katılıyorGünümüzde dünya nüfusunun sadece yüzde 50"sine ev sahipliği yapmasına rağmen, dünya enerjisinin yüzde 75"ini tüketiyor. 2000"li yılların ikinci on yılı yaşanan bir dönemde dünya genelindeki toplam sera gazlarının yüzde 80"i, şehirler tarafından üretiliyor. İklim değişikliğindeki etkilerini her geçen gün arttıran şehirler, hızla artan nüfuslarıyla içme suyu, temiz hava, ulaşım ve temiz enerji konularındaki taleplerini de yükseltiyor.

Avrupa şehirleri arasında İstanbul

Dünyanın en büyük metropollerinden biri olan İstanbul, Siemens"in The Economist Intelligence Unit işbirliği ile hazırladığı ve 2009 yılı sonunda Kopenhag"daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı"nda sunduğu ˜Avrupa Yeşil şžehir Endeksi"nde 25. sırada kendine yer buluyor. Bu araştırmanın sonuçlarında Avrupa"nın en kalabalık nüfusuna sahip şehri unvanını elde eden İstanbul"da kişi başı karbon emisyonu 3.25 tonla, 5.21 ton ortalamaya sahip Avrupa"nın gerisinde kalıyor. İstanbul, ˜Enerji" ana başlığında 11. sırada yer alırken, ˜enerji tüketimi" alt kategorisinde ilk sırayı elde ediyor. Araştırmanın ˜Su" kategorisinde 23. sırada olan İstanbul, ˜Su Tüketimi"nde yedinciliğe çıkıyor. ˜Hava Kalitesi" konusunda da 23. olan İstanbul"un ˜Atık ve Arazi Kullanımı", œçevresel Yönetim ve ˜Ulaşım" gibi diğer başlıklarda ise alması gereken ciddi önlemler olduğu görülüyor.

Sürdürülebilir bir toplum için sürdürülebilir şehirler

Siemens, CeBIT Bilişim Eurasia"da ziyaretçi ve katılımcılara œSürdürülebilir şžehirler vizyonunu ve bu alandaki çalışmalarını fuar ziyaretçilerine aktaracak. œSürdürülebilir şžehirler temasında Siemens"in modern ulaşım sistemlerinden trafikle ilgili çözümlerine, atık su arıtma ve geri dönüşüm çalışmalarından çevre dostu aydınlatma altyapılarına kadar bir çok projeyi ve çözüm yollarını ziyaretçilere aktaracak.