Şimşek Gıda, Karaman'da 5 milyon euroluk tesis kuracak!

Şimşek Gıda, Karaman'da 5 milyon euroluk tesis kuracak!

Avrupa'nın göbeğinde bin 300 metre derinlikte yıllarca kömür çıkaran Ramazan Şimşek'in kurduğu Şimşek Gıda, Avrupa'nın en farklı çikolatası için Karaman'da 5 milyon euroluk tesis kuracakAvrupa'nın göbeğinde bin 300 metre derinlikte yıllarca kömür çıkaran Ramazan Şimşek'in kurduğu Şimşek Gıda, Avrupa'nın en farklı çikolatası için Karaman'da 5 milyon euroluk tesis kuracak. "Ar- Ge ve Ür-Ge departmanımızın üzerinde çalıştığı çikolatalı ürünümüz hem tadı hem de içeriğiyle Avrupa'da bir ilk olacak" diye konuşan Şimşek Gıda'nın Genel Müdürü Erol Şimşek, "İçeriğini sır gibi saklıyoruz. Gelecek yıl vitrinlerdeki yerini alacak" dedi. Karaman'da ürettiği bisküvi ve çikolatayı dünyanın 80 ülkesine sattıklarını anlatan Erol Şimşek, "Özellikle Avrupa ve Afrika pazarında giderek büyüyoruz. Bunun için 10 milyon euroluk bir tesis kurmak için düğmeye bastık" diye konuştu. 2011 yılında 200 milyon TL ciro hedeflediklerini ve ekonomide uygun bir zaman yakalanırsa borsaya açılacaklarını kaydeden Şimşek, geçen yılı krize rağmen yüzde 25'lik büyüme ile 130 milyon TL'lik ciro ile kapattıklarını ve İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı İSO 500 sıralamasında 405'inci sırada yer aldıklarını anlattı. Şimşek, hazırladıkları 5 yıllık büyüme planını ise şöyle açıkladı: "2015 yılında bisküvi ve kekte en büyük 3 şirket arasına girmek istiyoruz. İSO 500'de ilk 100'de olmak ve 500 milyon TL'lik ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz."
Sabah

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Hızlı büyüdü 2 yeni fabrika birden kuruyor 

Şimşek Bisküvi, biri içeride iki yeni fabrika kuruyor. Şirket, Karaman’da kuracağı tesiste ‘Türkiye’de olmayan çikolata’ üretecek

1960’lı yıllarda Karaman’ın bir köyünden Belçika’ya işçi olarak giden ve 12 yıl kömür ocaklarında çalıştıktan sonra memleketine kesin dönüş yapan Ramazan Şimşek tarafından kurulan Şimşek Bisküvi, yeni yatırımlara soyundu. Önümüzdeki yıl yurtdışında yatırım yapmaya hazırlanan Şimşek Bisküvi, içeride ise 5 milyon Euro yatırım yaparak Türkiye pazarına muadili olmayan yeni bir ürün kazandıracak. Bugüne kadar üretiminin yüzde 60’ını ihraç eden Şimşek Bisküvi’nin iç pazara da ağırlık vereceğini söyleyen Genel Müdür Erol Şimşek, bu yıl sonuna kadar Karaman’da 5 milyon Euro’luk yeni bir yatırımla Türkiye’de olmayan, hatta Avrupa için bile yeni sayılabilecek çikolatalı bir ürünü pazara sunacaklarını söyledi. Erol Şimşek, “Ar-Ge ve Ür-Ge departmanımızın üzerinde çalıştığı bu çikolatalı ürün, hem tadı hem de içeriğiyle Avrupa’da bir ilk olacak. Bu sürpriz ürün 2010’da raflardaki yerini alacak” diye konuştu.

 Şimşek “Biri Orta Avrupa diğeri de Afrika olmak üzere iki bölgede fizibilite çalışması yapıyoruz. 2011 yılı sonunda bu iki bölgeden birini seçerek fabrika kuracağız. Bu fabrika için yaklaşık 10 milyon Euro’luk bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Şimdi yurtdışında yatırım yaparak, ihracat yaptığımız pazarlara daha kolay ulaşacağız” dedi. • EKONOMİ SERVİSİ

İSO 500’ün büyüme şampiyonu

Oğulları Şimşek Bisküvi Genel Müdürü Erol Şimşek ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şimşek ile şirketi yöneten Ramazan Şimşek, gurbetçi olarak gittiği Avrupa’dan tam bir başarı hikayesi çıkarırken şirketini de bugün Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına girmeyi başardı.
Star