Sinanlı Yapı ve Yiğit Group'tan Fikirtepe'de yeni proje!

Sinanlı Yapı ve Yiğit Group'tan Fikirtepe'de yeni proje!İnşaat sektörünün iki önemli ismi Sinanlı Yapı ve Yiğit Group kentsel dönüşümün en önemli adresi Fikirtepe’de gerçekleştirecekleri proje için güçlerini birleştirdi.


İnşaat sektörünün iki önemli ismi Sinanlı Yapı ve Yiğit Group kentsel dönüşümün en önemli adresi Fikirtepe’de gerçekleştirecekleri proje için güçlerini birleştirdi. Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinin en büyük arazisinde gerçekleştirilecek karma kullanım projesinde, konutların yanı sıra ticari alan ve home ofisler yer alacak. 


Sinanlı Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Sinanlı, Sinanlı Yapı ve Yiğit Group ortaklığında gerçekleştirecekleri ‘Kadıköy’ projesinin hem lokasyon hem de içinde bulundurduğu özellikler ile bölgenin en iddialı projesi olacağını söyledi. Sinanlı Yapı olarak 2012 yılından bu yana bölgede kat malikleri ile anlaşmalar yaptıklarını ifade eden Reşit Sinanlı, daha vizyoner projeler geliştirmek amacıyla Mart 2015’te Yiğit Group’la protokol imzaladıklarını anlattı. 


Söz konusu ortaklık sayesinde her iki şirketin teknik, lojistik ve finansal güçlerini birleştirdiklerini vurgulayan Reşit Sinanlı, anlaşmanın şu anda sadece ‘Kadıköy’ projesi için geçerli olduğunu ifade etti. Reşit Sinanlı, “Sinanlı – Yiğit ortaklığı olarak şu anda ağırlıklı olarak Kadıköy projesi için çalışıyoruz. Ancak birlikte neler yapabileceğimize de bakıyoruz. Etiler’de kentsel dönüşüm projesi kapsamında kat malikleriyle görüşmelere devam ediyoruz. Yakın gelecekte bu konuda önemli yol alacağımızı düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde de İstanbul’un merkezi bölgelerinde yine kentsel dönüşüm projelerinde ortaklığımızın önemli işlere imza atacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra yurtdışında da proje geliştirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda özellikle Londra’yı inceliyoruz” dedi. 


Kadıköy projesinin konsept mimarının Ali Konya olduğunu anlatan Reşit Sinanlı, yeşil alanları ve lokasyonuyla bölgenin en farklı ve en iddialı projesine imza atacaklarını ifade ederek, şunları söyledi:


“Kadıköy projemizin her iki yanı komple yeşil alan olacak. Diğer iki yanı da yol olduğu için bulunduğu konum itibariyle diğer projelerin inşaat süreçlerinden etkilenmeyecek. Az sayıda home ofisin yer alacağı projemizde ticari alanlarda ağırlıklı olarak yeme içme mekânları ve projede yaşayanların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak mağaza ve dükkânların yer almasını planlıyoruz. Projeyi geliştirirken Anadolu Yakası’nın ve özellikle Kadıköylülerin yaşam tarzına uygun konutlar planladık. Bu bölgede komşuluk ilişkileri her zaman çok güçlüdür. Bu nedenle rezidans yapmak yerine tercihimizi Kadıköylülerin alıştığı gibi apartmanlardan yana kullandık. Genç evlilerden geniş ailelere kadar farklı ihtiyaçlara cevap verecek daireler planladık. Komşuluk ilişkilerini güçlendirecek ortak alanlarla projemizi zenginleştirdik.”


“Ulaşımın merkezindeyiz”

Kadıköy projesinin toplam 30 bin metrekare arsa alanı üzerinde 12 ada ve 131 parselden oluştuğuna dikkat çeken Yiğit Group Yönetim Kurulu Başkan Vekili Önder Yiğit, toplam inşaat alanının 165 bin metrekare olduğunu söyledi. Kadıköy projesinde kat maliklerinin tamamıyla anlaşma sağlandığının altını çizen Yiğit, projenin yüzde 57’sinin kat maliklerine ayrıldığını vurguladı. Kadıköy projesinin toplam yatırım tutarının 300 milyon TL olduğunu anlatan Önder Yiğit, projenin özkaynaklarla inşa edileceğini ifade etti. 


Kentsel dönüşüm projelerinde yıkım, hafriyat ve proje olmak üzere üç farklı ruhsatlandırma olduğunu hatırlatan Önder Yiğit, yıkım ruhsatının geçtiğimiz hafta alındığını ve proje alanında yıkımların başladığını söyledi. Önder Yiğit, “Yıkım ve hafriyat çalışmalarının ardından proje ruhsatının çıkması ile birlikte 2016 yılının ilk çeyreğinde inşaata başlamayı planlıyoruz. Projemizin inşaatını ruhsat tarihini takiben 24 ayda tamamlamayı hedefliyoruz” diye konuştu. 


Kadıköy projesinin bulunduğu lokasyon itibariyle Fikirtepe Kentsel Dönüşüm alanının ulaşım merkezine en yakın proje olacağına dikkat çeken Önder Yiğit, şunları söyledi:


“Projemizin hemen yanında yer alan meydan, çok önemli bir ulaşım aksını üzerinde barındıracak. Büyükşehir Belediyesi planlarına göre Havaray’ın Kadıköy istasyonu yanımızdaki meydana kurulacak. Bunun yanı sıra metro ve metrobüs bağlantıları projemizin yanında bulunacak. Avrasya tüneli çıkışı 3 dakika uzağımızda yer alacak. Kadıköy vapur iskelesine 5 dakika, Bağdat Caddesi’ne 7 dakika yürüme mesafesindeyiz. Hem toplu ulaşımda hem de bireysel ulaşımda tam bir bağlantı noktasındayız. Sakinlerimiz şehir merkezinde olmanın konforunu doyasıya yaşayacak.” 


Sözcü


Haber Yeni Yüzyıl Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Diyarbakır merkezli Yiğit Group, yönünü İstanbul'a çevirdi. Basın Ekspress ve Fikirtepe'deki iki projeye 492 milyon lira yatırım yapan Yiğit Group'un Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yiğit, "Sırada Etiler ve Gaziosmanpaşa var" dedi 


GAYRİMENKUL alanında hizmet veren Yiğit Group'un temelleri 1978 yılında Diyarbakır'da atıldı. Şirket bölgede önce apartmanlar, ardından küçiik siteler ve en sonunda sağlık, gıda, eğitim alanında projeler gerçekleştirdi. Ancak gayrimenkul serüvenini sadece Diyarbakır ile sınırlamak istemedi ve 2013 yılında İstanbul'a açıldı. Adını ise İstanbul'daki ilk büyük projesi Fortis İstanbul ile duyurdu. Tüm konsantrasyonlarını İstanbul'a verdiklerini belirten Yiğit Group Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yiğit, Fikirtepe'deki projenin ayrıntılarını ve 2016 hedeflerini anlattı. 


Fortis İstanbul'da 288 daire satıldı Basın Ekspress yolundaki Fortis İstanbul projesine 2014 yılında başladıklarını hatırlatan Yiğit, satışa çıkan 705 dairenin 288'ini sattıklarını açıkladı. Yiğit, "Fortis İstanbul'da daireleri 14 ay sonra teslim edeceğiz. Konut kredileri önümüzdeki dönemde daha da düşecek ve satışlarımız açılacak. 288 dairenin 70'ini yabancılar satın aldı. 4 bin 100 TEden başlayan metrekare birim fiyatları ise şu anda 5 bin 600 Tilere ulaştı. Yani daha proje bitmeden yüzde 25 değerlendi diyebiliriz. Bitiminde ise metrekare fiyatlarının 6 bin 500- 7 bin TL aralığında olmasını planlıyoruz" dedi. 


Fikirtepe'deki projeyle ilgili yerinden bilgi veren Önder Yiğit, 30 bin metrekare alan üzerine yapılacak projenin 2016 Mart'ında yapılacak lansman ile ilk kez görücüye çıkacağını aktardı. Yiğit sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Burada Sinanlı Yapı ile ortaklığımız var. Bir ay önce yıkım ruhsatını aldık. Sadece 8 bina kaldı ve yıkımı 10 gün içerisinde bitiriyoruz. Avan ruhsatını aldıktan sonra da hafriyat işlemlerine geçeceğiz. 


Ruhsat işlemleri bitince 24 ay içerisinde proje tamamlanacak. Satışa çıktığında ise 3-4 ay içerisinde bitirmeyi planlıyoruz." Fikirtepe'deki proje inşaat alanını arkadaşımız Taytan Özgür Dil ile gezen Önder Yiğit, 30 bin metrekare büyüklüğündeki projenin 2 yılda biteceğini söyledi. 


Belediye Sitesi'nde imzaya yakın 'Yüzde 15'lik devlet yardımını bekliyoruz' İSTANBUL Etiler'deki Belediye Sitesi'nin dönüşümü için ciddi ilerlemeler kaydettiklerini belirten Yiğit, "Akmerkez'in karşısında yer alan Belediye Sitesi için biz gidip başvurmadık. Onlar gelip bize teklifte bulundular. Önümüzdeki haftalarda artık sözleşme aşamasına geçeceğiz. Sözleşmede kısmet olur 3'te 2'yi yakalarsak yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu. 


HÜKÜMETİN ev alacaklar için yapacağı yüzde 15'lik yardımın çok önemi olduğunu vurgulayan Yiğit, "Bu yardım satışlarımızı olumlu yönde etkileyecek. Konut kredileri yüksek olduğu için müşteriler temkinli yaklaşıyor. Ancak kredi oranları düşecek, satışlar daha da açılacak. Ayrıca daha fazla kentsel dönüşüm ofisinin açılması ve halkın bilinçlendirilmesi şart" dedi. 


Yeni Yüzyıl