Soyak, 3. Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi'ne sponsor oldu

Soyak, 3. Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi'ne sponsor oldu


Soyak, 21-22 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen 3. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi'nin sponsoru oldu


Gayrimenkul sektörünün öncü firmalarından Soyak, 21-22 Mayıs 2008 tarihlerinde düzenlenen 3. İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi'nin sponsoru oldu. Kongrede, Soyak “Konut Sektöründe Sürdürülebilir Yaşamın Değerlendirilmesi” konusunda bilgi verdi.

3. İşdünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Kongresi'nde konuşma yapan Soyak Ar-ge Yöneticisi Aysel Tantuğ, konut sektöründe sürdürülebilir yaşamın değerlendirilmesi konusunda bilgiler verdi.

Tantuğ,  “İklim değişikliği çağımızın en büyük tehditlerinden biridir. İş dünyasından, sokaktaki bireye ve tüm ekosistemlere olan etkisi nedeni ile her canlı yaşamını olumsuz etkileyebilecek bir potansiyele sahiptir. Nedenleri ve çözümleri bazı etkinlikler ve seminerlerde ele alınmakla beraber en büyük etkinin sanayileşme olduğunun bilindiği noktada insanlık ve özellikle iş dünyası önemli adımları atmak durumundadır” dedi. Konuşmasında, küresel iklim değişikliği ve etkilerinden söz eden Tantuğ, konut sektörünün de bu konuda gerçekleştirebileceği adımların büyük önem taşıdığına değindi. Principal Purpose değerlendirme kriterlerini açıklayan Tantuğ, her başlık için konut sektöründe alınabilecek önlemleri belirtti.

Tantuğ “Binalarda izolasyon ve aydınlatmada yapılabilecek tasarrufla, karbondioksit salınımını azaltabiliriz. Bununla beraber, su kullanımında tasarruf yapabilir, çevreci ve geri dönüşüme uygun malzeme kullanabiliriz. Yaşadığımız yerlerde, atık yönetimi uygulayabilir, hava kirliliğini azaltacak yakıt tüketebiliriz. Yüzeysel sular filtrelenerek toplanabilir ve kişisel olarak güneş ışığından faydalanma oranını artırabiliriz” şeklinde konuşmasına devam etti.

Başarılı konut projelerine imza atan Soyak, çevreci yaklaşımıyla da sektöre örnek olacak uygulamalarda bulunmaya devam ediyor. Soyak Mavişehir projesinde doğaya zarar verebilecek etkenleri olabildiğince azaltmayı hedefleyen Soyak, aydınlatma sistemlerinden bina kaplamalarına kadar, projenin her aşamasında doğaya dost uygulamalarda bulunuyor.