Surp Astuadzadzin Ermeni Kilisesi restore edilecek

Surp Astuadzadzin Ermeni Kilisesi restore edilecek

Yaklaşık 40 yıldır spor salonu gibi kullanılan Surp Astuadzadzin (Meryem Ana) Ermeni Kilisesi boşaltılıyorKayseri Gençlik ve Spor İl Müdürü Yahya Şahan, “Kilise gibi tarihi bir mekân, spora uygun değil. Ancak 30-40 yıldır burada sportif faaliyetler yapılıyordu. Kilisede faaliyet gösteren sportif branşları, yeni açılan salonlara taşıyoruz” dedi.

Şahan, “Orası bizim tapulu malımız ve ağırlıklı olarak gençlik merkezi olarak kullanılıyor. Burada daha önceleri çok daha fazla branşta spor yapılıyordu. Şimdi ise tekvando ve okçuluk kaldı, diğerlerini spor salonlarımız açıldıkça oralara taşıdık” diye konuştu.
Şahan'ın verdiği bilgiye göre kilise bir süre daha gençlik merkezi olarak kullanılmaya devam edecek. Kadir Has Stadı'nın üst tarafında, tenis kortlarının yakınındaki gençlik merkezi planı bitince, gençlik merkezi de buraya taşınacak: “Aslında oranın temelinde müze projesi var. Burasının Büyükşehir Belediyesi'ne tahsisi söz konusu. Eğer bu tahsis gerçekleşirse, belediye müzeye çevirebilir. Geçen yıl belediyeden, kilise binasının belediyeye tahsis edilmesi için yazı geldi, ancak daha sonra bu talep askıya alındı” diyen Şahan, yapının yeniden kilise olarak kullanılmasının da bir ara gündeme geldiğini ancak vazgeçildiğini belirtti.
Kayseri Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Kemalettin Cengiz Tekinsoy ise yapının müze yapılabileceğini belirtti: “Kilise olarak yeniden ibadete açılması gibi bir durum yok. Oranın bir cemaati yok Kayseri'de. Tarihi özellikleri ön plana çıkaracak bir restorasyondan sonra müze olabileceğini düşünüyorum.”
Radikal